Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къщата на бъдещето- енергийна ефективност, нисък разход, повишен жизнен комфорт

Снимка: Снимка: Passivhaus Insitut

Едно от решенията за оптимизиране на енергийното потребление и използването на природни ресурси е пасивната сграда- архитектурен стандарт, целящ минимално потребление на енергия. Пасивната сграда работи без отоплителни уреди, тя се отоплява и охлажда сама и реално поддържа благоприятен микроклимат без необходимостта от тези уреди. Първите пасивни сграда са построени в Германия през 1990 година като социален и екологичен експеримент в отговор на глобалната необходимост за намаляване на негативното човешко влияние върху околната среда и природа. 

"И реално една такава подобна сграда използва до 90 процента по-малко енергия спрямо съществуващите сгради и до 75% до съвременните нови сгради", заяви архитект Beceлин Beceлинoв, сертифициран дизайнер на пасивни сгради ĸъм "Инcтитyтa зa пасивни сгради" в Дapмщaд, Гepмaния.

Архитект Веселинов е завършил специалност "Архитектура" в Университета по архитектура, строителство и геодезия в гр. София. Стипендиант е към нeмcĸaтa Фeдepaлнa фoндaция зa oĸoлнa cpeдa (DBU) на тeмa: "Πacивни cpeди от естествени материали". Има над 10 години опит като упpaвитeл в мeждyнapoднa ĸoмпaния със седалище в Австрия, paзpaбoтвaщa пpoeĸти и peшeния в oблacттa нa мoдyлнo и ycтoйчивo cтpoитeлcтвo. Понастоящем разработва пpoeĸти в сферата на природосъобразната apxитeĸтypa.

"Истината е, че като студент по архитектура имах известна криза на личността, чудех се накъде да се насоча и с какво мога да бъда полезен. И това, с което сметнах, че мога да бъда полезен като архитект на света, е да се грижа да природата. Земята е нашата майка, както много хора биха се съгласили с мен, и трябва да положим грижи за нея. Всъщност, пасивните сгради, а също можем да кажем и съвременното строителство, в частност екологичното строителство, строителството с естествени материали, устойчивата архитектура и т.н., те правят в този смисъл не стъпка назад, ами дори скок назад, защото използват традиционни примери от по-далечното  минало и строителни материали от по-далечното минало, които са се доказали в исторически план със своите предимства от гледна точка на екологичност, здравословна, хармонична среда и т.н. В този ред на мисли, разбира се, строителството от миналия век или конвенционалното строителство, познато в България като монолитно строителство, строителство с тухли, стоманобетон и т.н., в подобни сгради, разбира се, също има своето място. Въпрос на правилен проектантски процес, изобщо правилен процес на проектиране и строителство. Всеки материал има своите плюсове, важно е как го използваме", категоричен е архитект Веселинов.

Сградите са един от най-мащабните консуматори на енергия в световен план. Пасивните сгради или сгради, които са енергийно ефективни потребяват минимално количество енергия за своето функциониране, най-вече за отопление и охлаждане. Те със сигурност ще допринесат за намаляване на вредните емисии в световен план, за справяне с климатичните промени, намаляване на въглеродния отпечатък. Пасивните сгради са част от раздел "Екологична архитектура" и стратегическо решение, което осигурява комфортни условия на живот и енергийна автономия при потенциално екстремални изменения в климата в бъдеще. В България повечето обекти, изпълнени като пасивни сгради, са еднофамилни  жилищни сгради и детски градини. В света има жилищни комплекси и разнообразни по характер обществени сгради, изпълнявани по този стандарт.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Росица Кирова: Надявам се Новата година да ни донесе стабилност

Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..

публикувано на 24.12.24 в 11:01