Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще бъде ли компенсирана инфлацията в държавния сектор?

Снимка: Радио Видин

В най-кратки срокове Народното събрание трябва да приеме ключовия Закон за бюджета. След като депутатите одобриха действието на стария бюджет до края на юли, синдикатите и по-специално от КНСБ предупредиха, че започват да подготвят стачни действия, ако не бъдат приети техните искания. Те настояват заплатите в бюджетната сфера да наваксат инфлацията и представиха предложенията си за данъчна реформа. Според синдиката трябва да бъдат затворени всички данъчни дупки, които бяха отворени и всяко ДДС да бъде върнато на ставката си. Размер от 1000 лева на минималната работна заплата е реалистично и законосъобразно, е мнението на Пламен Димитров, президент на КНСБ, според който целта е кумулативната инфлация от 2022-ра и от 2023 година да бъде компенсирана и в държавния, и в частния сектор, а тази седмица ще бъде решаваща, защото предстоят срещи на всякакво ниво и след това ще се реши дали и какви протести ще има. В крайна сметка ще бъде ли компенсирана инфлацията в държавния и частния сектор и в готовност ли са синдикатите за протестни действия? Заложените в бюджета над 10 млрд. лева капиталови разходи няма да бъдат изпълнени поне с 2 млрд. лева, което дава възможност за друг размер на разходите. Има още пера, в които могат да бъдат направени икономии, за да се намерят парите, които искаме, за да бъдат заложени в разходната част за увеличение на заплатите на тези, на които плаща правителството, за да се компенсира продължаващата инфлация. На годишна база тя продължава да е двуцифрена. Това каза за БНР президентът на КНСБ Пламен Димитров и допълни, че рецесията у нас ще се забави в сравнение с други страни в Европейския съюз. 

"Това, което всички ние искаме в момента или поне по-голямата част от обществото е да запазим перспективата за влизане на България в еврозоната от 1 януари 2025 година и поради тази причина се поставя и целта за не повече от 3% дефицит ... От внесения проект за бюджет на Росица Велкова е ясно, че могат да бъдат намалени капиталови разходи, които са абсолютно несериозно разписани и всички анализатори са съгласни с това. Ние в България нямаме изпълнение по- голямо от 7.5 млрд. на капиталови разходи и това е 2019 година, когато се вършеха същите оперативни програми. Сега е подобен периодът, но поради това, че нямаше дълго време стабилна власт, всъщност нямаме тази готовност и заложените над 10 млрд. лева капиталови разходи няма да бъдат изпълнени поне с 2- 2,5 млрд. лева."

Реалистично ли е искането за 1000 лева минимална работна заплата от новите управляващи, при положение, че все още не са удовлетворени исканията на КНСБ за тази година?

"Движението на минималните доходи трябва да следва също инфлационния натиск. Всички знаем, че на хората с най-ниски доходи инфлацията се отразява най-силно и те я понасят най-тежко. Поради тази причина и компенсаторните мерки към тях трябва да бъдат най-видими и най-резултатни. От тази гледна точка няма как да не компенсираме поне инфлацията на годишна база през 2023 година, защото 2022-ра не я компенсирахме. Ще припомня, че ръстът на ниво на заплата беше 10%, а инфлацията беше близо 17%." 

Пламен Димитров посочи още, че в сектор "образование" има най-голяма опасност от протести, но готовност за отпор има и в редица части на администрацията. В готовност ли са от КНСБ?

"Тази седмица е решаваща, тъй като имаме срещи на всякакво ниво, официални и неофициални. Много зависи от това каква е рамката, която е сметнал г-н Василев. Силно се надявам тя да включва в себе си освен 12% увеличение на пенсиите и глътка въздух за всички, които очакват средства от бюджета, освен за заплатите си и за своята работа."

В готовност ли са за стачни действия българските учители, ако не бъдат повишени месечните им възнаграждения- това попитахме д-р Юлиян Петров, председател на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа".

"Ние обявихме стачна готовност и тя не е снемана. Много внимателно следим какво се случва с бюджета. Поискали сме среща с министър Асен Василев заради разчетите, които сме подали, за да могат да се спазват или да се вземат предвид при изготвянето на бюджета... Настроенията в бранша са доста взривоопасни. Ние на този етап се опитваме да обясним на колегията, че все пак сме в режим на преговори двете конфедерации. Възможно е даже да не се свърши учебната година, възможно е да не се започне и другата, възможно е да има ефективна стачка, възможно е и да има предупредителна стачка. Много са лостовете, с които бихме искали да напомним на управляващите политици, че образованието е много важно"- обясни Юлиян Петров.
 
Оптимисти ли са видинчани за евентуално повишаване на заплатите в държавния сектор- това проверихме в анкета:

"За социалните плащания би трябвало да има средства. За всички служители, тъй като инфлацията все още ни гони, би трябвало да има... За нас, бедните българи, еврозоната не е чак толкова препоръчителна... Така, както се развива икономиката ни с по-високи приходи от ДДС, някои ставки могат да се върнат междувременно. Някои сектори бяха облагодетелствани, заради COVID-19 мерките, но вече смятам, че могат да се върнат тези ставки на предишните им стойности... Наложително е да се повишат доходите ни, особено в социалната сфера."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05