Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да се предпазим при гръмотевична буря

Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Предупреждение за гръмотевична активност обяви Националният институт по метеорология и хидрология днес за редица области, сред които са Видин, Враца и Монтана. Както знаем, за лятото е обичайно редуването на високи температури с кратки, но мощни гръмотевични бури. Знаем ли обаче какво да правим, ако сме навън и ни изненада гръмотевична буря?

Попитахме видинчани какви правила трябва да спазваме, за да се предпазим при гръмотевична буря: 

"Да не сме под дървета, да си изключваме телефоните - това е най-важното... Когато има гръмотевична буря, трябва да сме на закрито. Не трябва да бъдем близко до дърветата... Стоим си вкъщи. Ако сме навън - гледаме да се приберем някъде, да се скрием. В никакъв случай под дърво, в никакъв случай не с джиесема в ръка, без чадър, чадър не разпъваме, защото привлича гръмотевицата... Не трябва да сме под дървета, не трябва да сме до метални неща, защото може да ни удари...".

Ако сме навън и ни връхлети буря с гръмотевици, най-важното е да не стоим в открити пространства, както и да се отървем от всички метални предмети, които носим у себе си. Това е съветът на Сергей Рангелов- ръководител на отряда на Планинската спасителна служба в Берковица  

"По принцип през лятото винаги се очакват такива аномалии - да има гръмотевични бури. Особено във високата част на планината трябва да се има предвид, ако ви застигне такава буря, трябва по най-бързия начин да се слезе възможно най-ниско в планината... Ако не може да напуснете билото, да се стремите да сте в овраг - в едно седнало, свито положение. да сте се отървали от метални предмети - телефони, пикели, ножове и т.н., които могат да привлекат гръмотевицата. И да сте в ниско място. Трябва да се избягват самотни дървета - да не се стои под тях, защото самите дървета привличат гръмотевицата като гръмоотвод", обясни Сергей Рангелов.

Той допълни, че при буря по-безопасно е да влезем в гората, отколкото да стоим на билото. Съветва още да свалим раницата, защото по нея също има метални части. Както и да се отдалечим на разстояние поне 20-30 метра от всички метални предмети, от които сме се освободили. 

В случай на ударен от мълния човек важи правилото за "златния" час. Тоест, важно е възможно най-бързо пострадалият да получи медицинска помощ. Затова могат да помогнат както действията на околните, които да окажат първа помощ, така и възможността за бърза реакция на спасителните служби. Именно тук в голяма помощ на спасителите би било наличието на медицински хеликоптер.

"Един хеликоптер е от голямо значение - да може да помага и да бъде като въздушна линейка, които въздушни линейки са оборудвани със съответната апаратура за оказване на първа помощ... "Златният" час го казахме - времето е от най-голямо значение. Ако има група покрай поразения от мълния, другарската взаимопомощ е най-навременна. Може да се предприемат и изкуствено дишане, и сърдечни масажи - ако има загуба на дишане и пулс", посочи ръководителят на отряда на планинската спасителна служба в Берковица.

В своята дългогодишна практика Сергей Рангелов се сеща само за един случай на ударен от гръм. Преди много години на планинската застава "Сребърна" мълния поразила и убила войник. Причината била, че той носел автомат, имал по себе си и други метални предмети. 

"Иначе откакто аз съм началник на отряда, не сме имали поразен от мълния тук, в нашия район. Винаги обясняваме на хората какво трябва да правят, за да избегнат да бъдат поразени от мълния. В училища правим профилактични мероприятия", обясни спасителят.

Според него по-малка е опасността при гръмотевична буря, ако сме в града. Отново обаче има основни правила, които трябва да следваме- да се освободим от всички метални предмети, включително мобилния телефон. В града има високи сгради, има високи дървета, на някои от сградите има гръмоотводи, които биха могли да привлекат гръмотевиците. Ако обаче стоим на открито пространство, има опасност ние самите да се превърнем в своеобразен гръмоотвод и да привлечем мълнията към нас, какъвто е случаят и с детето, което беше поразено от мълния преди дни, докато е на плажа в Бургас, обясни Сергей Рангелов.

Изчисляването на разстоянието до приближаващата буря е лесно. Тъй като светлината е по-бърза от звука, винаги ще видите светкавици, преди да чуете гръмотевицата. Пребройте секундите между светкавицата и гръмотевицата, след което разделете числото на три, за да получите разстоянието в километри. Ако бурята е на по-малко от трийсет километра от вас, незабавно намерете подслон, е съветът на експертите. Ако сме в планината, подходящо място за подслоняване са дълбоките пещери, както и ровове, ями и др. Трябва да избягваме да сме до водни площи, тъй като мълнията особено "обича" мокрите чакълести брегове на езерата и реките. Ако бурята ви изненада в река, езеро или басейн, незабавно излезте от водата и се отдалечете.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

МВР и УНИЦЕФ стартират кампанията "Активизъм срещу насилието"

От днес, 25 ноември- Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените до 10 декември- Денят на човешките права, се отбелязват 16-е дни на активизъм срещу насилието, основано на пола. В изпълнение на сключен меморандум между МВР и УНИЦЕФ още през юли тази година е постигнато споразумение за провеждане на национална превантивна..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Наематели на общински жилища във Видин прекъснаха заседание на Общинския съвет

Недоволни наематели на общински жилища прекъснаха днешното редовно заседание на Общинския съвет във Видин. Поводът бе предстоящото увеличения на наемите им - проблем, за който ви информирахме миналата седмица .  Повече от 30 точки бяха залегнали в предварителния дневен ред, сред които - промени в общия устройствен план, предложения за продажба на..

публикувано на 25.11.24 в 15:49

Даскал Иван Попов: За учителя с любов от чипровчани

Днес си припомняме за една светла личност, дала своя принос и спомогнала за културния подем в град Чипровци. Това е личността на даскал Иван Попов, а поводът да ви срещнем с него е, че този месец се навършват 125 години от неговото рождение. Кой е той и защо Чипровският музей и Основно училище "Петър Парчевич" в града посветиха изложба с негови..

публикувано на 25.11.24 в 15:00

Обучение за бременни ще се проведе в мездренско село

Петдневно  обучение за бременни  ще се състои в мездренското село  Ослен Криводол  в периода от 4 до 8 декември. Организатори на събитието са Невена Йовчева, която е педагог и основател на школа, посветена на деца и Божена Иванова, която в последните 10 години се занимава предимно с астрология и женски практики за бременни. Събитието се казва..

публикувано на 25.11.24 в 14:00

В „Музикална зона“ слушаме гранд дамата на италианската телевизия и музика Рафаела Кара

   Родена е в Болоня през 1943 г. Истинското ѝ име е Мария Роберта Пелони. Рафаела Кара е творческият й псевдоним. Тя има дълга кариера в  италианската обществена телевизия, където десетилетия наред демонстрира талантите си на певица, танцьорка и водеща на успешни шоу програми, които имат милиони последователи. Тя участва също и във филми и..

публикувано на 25.11.24 в 09:00

"Неделник" от 24 ноември 2024 година

Обичам да се разхождам и да гледам. Да забелязвам. Да откривам и да се опитвам да разбера за мен интересни неща, а за други напълно скучни. Сами трябва да търсим за да се открием и да се преоткрием. Същото важи и за това, което виждаме...Срещам различни хора. Забелязал съм, че са три типа. Първите /не в този ред, разбира се/остаряват видимо, но..

публикувано на 24.11.24 в 14:10

Там, където е Господ – там е истинският живот, любов и единство

Тринайсета неделя след Неделя подир Въздвижение , която отбелязваме днес, Господ Иисус Христос ни напомня, че ние като християни трябва да се стремим не само да изпълняваме закона на Бога просто ей така, без да вникваме в него. Той ни казва чрез съвета, който дава на един богат младеж, че не е достатъчно да изпълняваме на думи закона..

публикувано на 24.11.24 в 08:00