Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виктор Йонов от Тияновци - за музиката и службата си в армията

Снимка: Радио ВИДИН


Днес в "Думата имат старейшините" гостува бившият военен Виктор Йонов, на 88 години, от село Тияновци, община Брегово. В армията е служил като радист, отговарял е за комуникацията. След пенсионирането си се отдава на своята страст - музиката. Започваме разговора с Виктор Йонов за образованието и пътя към армията:

"Образование завърших в село Гъмзово, в нашето село нямаше такова училище. И всеки божи ден децата, които бяхме на тази възраст- 1-ви, 2-ри и 3-ти клас, пеш до Гъмзово и обратно, на обяд, до нашето село... Интересното беше, когато имаше сняг редехме се, един води, всички други след него. След като минава известно време той става последен, следващият води и така ние сме се добрали до училището в село Гъмзово... Стана въпрос, че годините са ми необходими за наборната служба и постъпих в казармата. След което в тази казарма аз останах на свръхсрочна служба като старшина... Като войник бил съм командир на гаубица 122 мм. в Плевен... След това постъпих като старшина в град Марица, където му казваха "черния полк"... Към този батальон, който аз бях прикрепен, сформира се една група шофьори, действително аз като такъв, че имам познания за шофьорско дело и трактори, бях определен да водя тази войнишка група. И затова, че бях първокласен шофьор мен ме преведоха в свързочна рота, като началник радиостанция 104..."

Заради това, че е далеч от родното си място, Виктор Йонов решава да се премести от град Марица във Враца и след това във Видин, където се и пенсионира.

Виктор Йонов разказва, че още от дете се научава да свири на народния глинен духов музикален инструмент окарина. А след пенсионирането си решава, че ще се занимава с художествена самодейност и започва да се учи да свири и на други музикални инструменти: 

"Любител съм на музиката, особено духовата. Свирил съм като малко дете първоначално на окарина, направена от грънчари от пръст... Тази окарина действително ми даде удоволствие да се включа в художествени самодейности, особено в армията. Впоследствие след пенсионирането ми - 85-а, 86-а година, пожелах да изуча и други инструменти. Ето тук идва въпросът как станах музикант. За да подпомогна като млад пенсионер на моето семейство по онова време, се изискваше в селото, ако семейство дава наряд месо, месо, мляко или различни такива продукти, може да му се отпусне по няколко реда или декар земя за обработване, сиреч царевица за изхранване на добитъка си... Чух, че дават на спортистите и музикантите по два декара, аз на тази възраст не можех да стана футболист. А в нашето село имаше сформирана духова музика със Захари Георгиев, той ме взе малко на майтап, че няма да мога да стана музикант. Но упоритостта, която вече я имах, аз я налагах... Закупих един кларинет, който ми беше предоставен от един музикант от влашките села. Честно казано, да си призная истината, кларинетът е труден за усвояване инструмент... Вече имах смелост да стана музикант в някои състави..."

Виктор Йонов има две дъщери и двама внуци. Въпреки възрастта си има амбицията да запише албум с музикални изпълнения на окарина. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
ВиК-Видин

ВиК - Видин: Към момента водоизточниците са в добро количествено състояние

Летните горещини са честа причина за безводие или усложнения с водоподаването у нас. Наскоро от "Водоснабдяване и Канализация" (ВиК) - Монтана отправиха призив към жителите на областта да бъде ограничено използването на водата за непитейни нужди заради силно намаления дебит на някои водоизточници. Въпреки високите температури в нито едно населено..

публикувано на 02.07.24 в 15:40

Насилието над лекарите - кои са причините и възможните решения

Всеки втори лекар у нас е ставал жертва на агресивно поведение , като 11% от медиците са били обект на физическа агресия от пациентите си или от техните близки, а 49% - на вербална. За около половината от пациентите (47%), обаче, лекарите сами са си виновни за проявената спрямо тях агресия, а близо една пета (17%) от тях са на мнение, че..

публикувано на 02.07.24 в 15:00

Видински ученици проведоха урок по история на остров Белене (снимки)

Общо 26 ученици от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин, с профил "История", посетиха дунавския остров Персин край град Белене, известен като остров Белене, където се проведе урок за  комунистическото минало на България и съществуващия концентрационен лагер там. Обучението носеше името "Памет или забрава - един красив остров за грозни спомени"...

публикувано на 02.07.24 в 14:00

Евгени Будинов: Усмихвайте се повече

Профилактиката има изключително важна роля при поддържането на здрави зъби и красива усмивка. Това обясни с много чувство за хумор в "Час при зъболекаря" актьорът и режисьор Евгени Будинов . Наскоро усмихнатият артист постави във видинския драматичен театър комедията "Убийство в първа класа". "Устната хигиена и това да си мием зъбите, редовно,..

публикувано на 02.07.24 в 13:00

Ще успее ли проектокабинетът на ГЕРБ

Президентът Румен Радев връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство на кандидата за министър-председател, посочен от най-голямата парламентарната група, тази на ГЕРБ-СДС - Росен Желязков .  "Най-важното е стабилизирането на публичните финанси и неотклонност от нашия европейски път", заяви Желязков след като представи състав и..

публикувано на 01.07.24 в 15:43

От днес плащаме по-скъп ток

Новите цени на електрическата и топлинната енергия за следващата една година прие Енергийният регулатор . Минималното поскъпване на тока около 1,5 % се оказа малко по-високо, както предупреди председателят на КЕВР Иван Иванов още по време на общественото обсъждане. "Всички жени, които са изготвени като прогноза, са на базата на данните..

публикувано на 01.07.24 в 14:30

Лятото - сезонът на стомашно-чревните инфекции

Лятото е известно като сезона на стомашно-чревни инфекции , които през този период значително се повишават. Основният рисков фактор за тяхното предаване и развитие са мръсните ръце. Затова тези инфекции често са наричани болест на мръсните ръце. Останалите рискови фактори са храната и водата, каза д-р Пепа Цветанова , директор на Дирекция "Надзор на..

публикувано на 01.07.24 в 14:00