Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2023 година през погледа на видинчани

Снимка: Радио ВИДИН

Каква беше 2023 година? Какво се случи и промени през нея за Видин и хората от региона? Потърсихме мнението на видинчани, попитахме хората какво си пожелават да се промени и какво иска да постигне всеки през новата 2024 година.

"Твърде много трагични неща в света се случват. Те се отразяват върху нашия живот, върху нашето мислене, психика, мечти, надежди, вяра в човека. Всичко това не може да не ни прави тъжни, тревожни. В същото време и в България нещата не се развиват в някакъв позитивен план. Твърде много обещания и твърде малко основания да вярваме в обещанията, защото познаваме базиса какъв е на страната и за съжаление качествените показатели вече на българския народ... Трудно се дават оценки. Ние сме информирани хора. Информираният човек, аз съм казвал много пъти, знаещият човек е несвободен, т.е. той пресмята винаги всички възможни рискове и всички недостатъци и като така това ограничава чувството му за свобода", каза Димитър Тодоров- учител по български език и литература, дългогодишен общински съветник, зам. председател на Общинския съвет, зам. областен управител и автор на Видински Aлманах.

"2023 година беше за мен изключително интересна. И в личен план, и в обществен. Тъй като аз винаги съм се интересувал от обществените процеси. Виждам, че с управлението на града имаше доста проблеми, които бяха обективни и субективни. Все пак аз не губя надежда", заяви Красимир Михайлов- видинският поет с китара, учител, човек с активна гражданска позиция, заставал зад редица каузи за развитие на Видин. 

"За мен специално годината беше твърде динамична. И в национален, и в личен, даже тук на местно ниво имаше неща, които едни се случват, едни не се случват. Обществено кой знае колко не е блеснал Видин, но пък не е и угаснал, според мен", каза видинската поетеса Диана Сиракова.

"Нека да е по- спорна, по- приятна, по- красива новата година и дано всеки, който си мечтае за нещо да му се сбъдне", пожела поетът Ненчо Славчев.

"2023 година не беше добра година за всички. Имам предвид проблемите, които са в държавата, проблеми, които са в социалната сфера, проблеми в здравето на хората и т.н. За мен лично 2023 година беше някъде по средата, имаше и хубави моменти, имаше и лоши моменти. С нетърпения чакам да приключи и дано следващата да бъде доста по- добра", заяви Любомир Илиев- секретар на видинското читалище "Цвят". 

"Беше добра година. Все пак имаше и малко напредък. Въпреки че ние, пенсионерите, малко сме ощетени, но, някак си издържаме. Плюс това през тази година, внукът ми е в Америка и се сгоди. И си имам внучка снаха американка, което беше най- голямото удоволствие за нас", сподели Цецка Чамова- председател на читалище "Светлина" в град Дунавци.

"Преди година завърших и продължавам да уча- курсове, обучения, читалищни дейности. За Дунавци- много преживяхме, най- вече наводнения, имахме и трудни моменти, имахме и хубави, фестивали, проекти на танцовия състав", каза Силвестър Славчев от танцовия състав към читалището в Дунавци.

"През тази година спечелих сребърен медал от конкурса "Пиленце пее", който се проведе в София. Това е конкурс по народно пеене... Ще запомня тази година, с това, че съм завършил пети клас. Училището върви много добре", похвали се Мирослав Петров- ученик от основно училище "Иван Вазов" във Видин.

"Беше много хубава и така да се каже променяща година. Доволен съм от тази година, понеже постигнахме доста хубави неща. На доста концерти ходихме, представления... Ще бъдем на село със семейството на празниците. Ние не сме много за подаръците, повече държим на здраве, късмет, щастие, да сме заедно и да сме добре", казаха братята Васил и Любомир Иванови. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45