Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме 20 години от членството на България в НАТО

Снимка: Министерство на отбраната


20 години от присъединяването на България в НАТО се навършват днес. Членството на България в Организацията на Северноатлантическия договор е резултат от 15-годишни усилия. За официално присъединяване към НАТО се счита датата 29 март 2004 г., когато лидерите на България и още шест източноевропейски държави са приветствани на церемония в Белия дом във Вашингтон. Членството ни във вонеения съюз ни прави силни и гарантира сигурността на нашата страна, коментира за Радио ВИДИН началникът на Военно окръжие - Видин майор Цветомир Цветанов:

"... Днешната ни свобода и мир не трябва да се приемат за даденост. НАТО е семейство на споделени ценности, демократичните ценности са това, което ни свърза и ни прави един съюз. НАТО е съюз, гарантиращ сигурността на 32 държави членки, само заедно можем да се справим с кризите и предизвикателствата пред сигурността. Всички решения се вземат с консенсус, ето защо България е НАТО и всички решения на НАТО са решения на България. Днес е особено важно да отделим повече средства за сигурността на България. Като повишаването на подготовката на българската армия чрез участието на нашите военнослужещи в изпълнение на задачи в съвместни мисии и операции, което гарантира суверенитета на България и съюзниците ни в НАТО." 

Кръглата годишнина от членството ни ще бъде отбелязана с различни прояви в страната. Видин също ще се включи, като от 19:00 ч. до 20:00 ч. Стамбол капия ще бъде осветена в бяло, зелено и червено за флага на България и в тъмносин цвят за флага на НАТО. Според учителя по история и офицер от запаса Любен Добрев повод за радост и празненства във връзка с тази годишнина няма:

"... От един-два дена слушам празници всенародни, веселия, не знам там курбани ще се леят. Ами аз не виждам лично на какво точно трябва да се радваме. Ще кажа защо. Първо аз съм човек, който смята, че едно от най-кошмарните и лоши неща в света това са войните. Всяка една военна организация означава война. В този контекст, а ние с кого ще се бием та създаваме военни организации, но това е друг въпрос. Присъединяването към НАТО е решение на една малка група политици... Това не е решение, което е взето на референдум и не говоря тук и не поставям въпроса, а ние имали ли сме избор да не бъдем там или не сме имали избор. Но чак пък да го превръщаме във всенародни празненства и тържества не ми лежи на сърцето, така да се каже..."

Някои от хората, с които разговаряхме смятат членството ни в НАТО за положително, защото зад нас стоят партньори, които биха ни защитили при военен конфликт. Други коментират, че е излишно присъствието ни в организацията, защото няма от кой да ни защитават. 

"По принцип би трябвало да е положително, защото ние все пак каква отбрана имаме, би трябвало да разчитаме на НАТО... Аз не смятам, че е положително, защото сега ни карат ние да си... за колко време им дадохме парите на американците, няма ги бронетранспортьорите, няма нищо, а казват, че сме на 1000 км от съюза. Ако ни нападнат какво правим? По-добре от нашата армия си няма... Аз мисля, че има положителни черти от членството ни, това, че България не е въвличана във военен конфликт. Положително е, че и ако стане нещо пак може да разчиташ като си в НАТО на някаква защита... Добре е, че сме в НАТО, няма нищо лошо. Но не, че сме защитени от някой, то да няма войни, де. Просто си е малко формално, все пак, защото си плащаме там членски внос, а това е напразно. Ние трябва самата армия ние да си я модернизираме..."

Да отбележим и нещо любопитно. Дни след официалното ни приемана в Алианса в село Превала, община Чипровци откриват паметник на НАТО. Той е изработен от каменоделеца Серго Дереджиян.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Учител от САЩ преподава в Езиковата гимназия във Видин

Джоуи Джонсън е новият помощник-учител по английски език в Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин.  В България идва след подбор от българо-американската комисия "Фулбрайт" за образователен обмен. Преподаването на чужд език от учител, чийто език му е майчин, е изключително важно за по-доброто..

публикувано на 01.10.24 в 15:05

Фолклорна група "Бела бара" е новият проект на видинчанина Малин Маринов

В Международния ден на музиката ви запознаваме с една новосформирана група за авторски народни песни . Тя се нарича "Бела бара" и неин основоположник е Малин Маринов , който е родом от Видин. Групата е сформирана в края на 2023 година с цел създаване на собствено певческо-музикално творчество в областта на българския класически фолклор. В..

публикувано на 01.10.24 в 14:41

Авторът от Мездра Иван Кръстник с трета книга за Сърцатко

Младият автор Иван Кръстник издаде третата си книга от поредицата за Сърцатко. Нейното название е "Лагер на истински, реални  приятели".  Идеята на книгата е да покаже на децата как могат да се забавляват в свободното си време без мобилни устройства, а големият фокус е те да се научат да мечтаят, казва Иван Кръстник, който е от Мездра:..

публикувано на 01.10.24 в 13:00

Онлайн семинар помага на близки на зависими

Безплатен онлайн семинар за близки на зависими организира "Фондация За живота". Темата е "Как да мотивирам зависимия да се лекува". Участниците ще могат да разберат също какви са възможностите за лечение на зависими и самите те ще получат подкрепа как да се погрижат за себе си, защото всеки зависим засяга живота поне на четирима души, обясни..

публикувано на 01.10.24 в 12:22

Клубът на туристите-ветерани "Бдин" във Видин празнува

В Международния ден на възрастните хора гостуваме на видинския клуб на туристите-ветерани "Бдин" във Видин. 130 са членовете на организацията.   Всеки понеделник възрастните хора се събират в сградата на бившата детска градина на улица "Раковски". Идват с добро настроение, разговарят, правят планове за бъдещи мероприятия, посрещат гости от..

публикувано на 01.10.24 в 11:30

Възраждат Дома на железничаря в Мездра

На своето последно заседание Общинският съвет в Мездра даде съгласие и възложи на кмета Иван Аспарухов да финализира сделката с „Холдинг БДЖ” за придобиване собствеността на сградата на Дома на железничаря. Така вече се вижда краят на сагата с тази символична за града сграда.  Как обаче се стигна до този казус? Преди 50 години - през 1974 г. по..

публикувано на 01.10.24 в 08:46

Ана-Мария Герасимова: Творец от Берковица, който покорява сърца с музика, литература и доброта

Родена в живописното градче Берковица, сгушено под връх Ком, Ана-Мария Герасимова е пример за вдъхновение. Завършва езиковата гимназия в Монтана, а след това заминава за София, за да следва "Право". Нейният творчески дух, обаче, не остава на заден план. Още от 4-годишна възраст Ана-Мария свири на пиано - нотите са първото, което научава, дори..

публикувано на 30.09.24 в 17:30