Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Около 20% от българите членуват в неправителствена организация

2
Снимка: Радио ВИДИН

Всеки пети българин членува в неправителствена организация (НПО), това показва доклад на Института "Отворено общество" в София. Според проучването за динамиката на неправителствения сектор в България през 2023 година доброволците, както и хората, които работят и членуват в такива организации, в по-голяма степен от останалите граждани подкрепят демократичните ценности, западната ориентация на страната, опазването на околната среда и равенството между половете. Не навсякъде в България обаче се наблюдава еднакво участие на гражданите в неправителствения сектор. В областите от Северозапада делът е по-нисък в сравнение с други региони на страната, обясни Илко Йорданов, експерт към Института:

"Нашите данни са базирани на източници, свързани с националната статистика, НСИ. Данните показват, че в областите, които покрива ефирът на Радио ВИДИН членуващите в неправителсвени организации - например във Видин, това са около 12% от населението, в сравнение с около 20% от населението на страната. В Монтана са около 9% от населението, във Враца са около 7%. Само за сравнение ще кажем, че делът на членуващите в неправителствени организации в столицата е 56%, почти три пъти повече от средното за страната. Все пак искам да отбележа, че в области като Видин например имаме много традиционно действащи организации като читалища... Само за сравнение, докато за страната на 10 000 души селско население имаме 17 читалища, то този показател е почти двойно по-висок - 29 читалища на 10 000 души селско население в област Видин. В област Монтана също имаме по-висок от средния дял за страната на читалищата в селските региона. Бих искал да кажа, че има един огромен потенциал с наличие на такъв тип центрове за развитие на гражданска среда, гражданска активност..."

Една от тенденциите в неправителствения сектор е професионализацията на организациите през последните няколко години, отбеляза Илко Йорданов:

"Ще кажа няколко тенденции, които нашето изследване констатира. Първото е по отношение на професионализацията на неправителствени организации. Това означава повишаването на техните знания, компетентности, способността им да дават анализи, които са качествени... Това, което прави впечатление, заедно с професионализацията се забелязва обаче и известно бих го нарекъл застаряване. Впрочем това е типичен феномен за цялата нация. Трябва да отбележим, че и присъствието на младите хора между 2017 година и 2023 година също намалява..." 

Един от важните изводи в доклада е, че неправителствените организации трябва да заложат повече за повишаване на доверието на гражданите към тях, допълни Илко Йорданов.

По-слабото участие на гражданите в НПО-та в Северозапада се дължи на чисто икономически причини, посочи Николай Цолов, председател на Сдружение "Свободен младежки център" - Видин:

"Защото, за да може човек да участва в работата на неправителствените организации, той трябва да инвестира част от своето време. А за да има тази възможност, през другото време той трябва да се е обезпечил достатъчно материално, да е спокоен за себе си и семейството си и чак тогава да намери време и за благотворителна дейност, защото нашата дейност в много голяма степен е такава. Тоест тя е безвъзмездна, хората не очакват да получат материална облага поне за това, което правят. Друга, разбира се, също важна причина е, че в Северозападна България броят на младите хора, като процент от населението е вероятно най-нисък. Това също оказва влияние, защото младите хора са двигателят на промените..."

Основните източници на финансиране на неправителствения сектор са европейските фондове, които се управляват от държавата. Това не е много добре по отношение на независимостта на тези организации, коментира Николай Цолов.

Повече за неправиветелствения сектор у нас и мнението на граждани може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59