Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейският център за транспортни политики настоява за строг контрол на електрическите тротинетки

Снимка: Радио ВИДИН

За спешни и твърди мерки за справяне с нарастващия брой на инцидентите с електрическите тротинетки настояват от Европейският център за транспортни политики. След последния случай, в който след падане с такова превозно средство загина 16-годишен младеж в Плевен, от организацията искат по-строг контрол в използването на електрическите тротинетки. Пътният експерт Диана Русинова, председател на сдружението, коментира за Радио ВИДИН, че правилата свързани с управлението на тротинетки масово не се спазват. 

"Основният проблем по отношение на този вид превозни средства е преди всичко ниската култура. Факт е, че има определени някакви правила, които са разписани по Закона за движение по пътищата, които не се спазват и освен, че не спазва, няма и кой да следи и да контролира това дали правилата се спазват. Давам ви един пример тези превозни средства се бутат, а не се карат... Друг пример елементарен е - върху тези превозни средства може да се вози по един човек. Безброй много случаи има, в които се возят по двама, по трима, дори е имало такива случаи. Липсата на контрол и някакви адекватни санкции, за тези, които нарушават правилата, прави така, че хората да вярват всичко и всичко им е позволено. Стигаме и до това, което се случи преди няколко дни в Плевен... Относно отговорността на родителите - родителите не са контролен орган, преди всичко. Да разбира се възпитанието и това дали ние ще позволим на едно дете да кара зависи предимно от родителите... Нека не забравяме, че не можем до всеки човек да сложим полицай ида прехвърлим цялата отговорност на полицията... Такива неправителствени организации като нашата и има и други, които се опитват с акции, с листовки, с ходене по учебни заведения да повлияят на младите хора са крайни недостатъчни. Разбира се проста такава възможност имаме... След това тези превозни средства, те са приравнени към велосипедите. В същото време те така и не успяха да си намерят мястото - пешеходци ли са, велосипедисти ли са, участници в движението ли са, де факто по закон са всяко едно от тези неща... Всъщност големият сблъсък идва между пешеходците и тези превозни средства, защото пешеходецът е най-уязвим... Когато бъде блъснат от една такова превозно средство последствията може да бъдат дори и фатални...

Според видинчани масово се нарушават правилата за движение по пътищата от водачи на електрически тротинетки. За да спрат инциденти особено с младежи трябва и родителски контрол. 

"Тротинетките - това е баш хаос в движението. Избиват се децата, не знаят правилника, не знаят да се движат... Разбира се, че е опасно, особено младите, тийнеджъри и тийнеджърки там е неспасяемо. Защото са разглезени децата... Тротитентка нямам, нямам възможност да си купя, разбира се, че ме е страх да я карам... Тротинетки трябва да се дават на хора, които са навършили 18 г., а не на малките деца... Не може да караш тротинетка, колкото лека кола." 

Диана Русинова допълни, че е необходим изцяло нов Закон за движението по пътищата. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

С четка и сърце: Ивайло Митов създава изкуство и дарява надежда

Ивайло Митов е изключително талантлив млад художник, който избира тишината на родното си село Костелево пред суетата на големия град. Сред красотата и спокойствието на В рачанския край , той успява да се вдъхнови за творбите си. Както сам се изразява - "душата и тялото трябва да са синхронизирани, за да може да твориш" . Този..

публикувано на 08.10.24 в 17:30
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Ситуацията в животновъдството е тежка, очакваме писмени гаранции за изплащане на договорените средства

Земеделците остават в протестна готовност, заради неразплатените средства по т.нар. „украинска помощ“. Правителството отпусна 200 млн. лв. от договорените средства, но остават още 125 млн. лв., за които към момента има само уверение от министъра на земеделието и храните Георги Тахов, че ще бъдат изплатени до края на ноември.  След срещата с..

публикувано на 08.10.24 в 16:40

Организация дарява училищни химни

На десет училища в общо осем общини ще бъдат дарени химни. Видин е една от тези общини. Това се случва по инициативата „Светилник“ на организацията на автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор".  Тази година надсловът на проявата е "Музика - лъчи!" - цитат от стихотворението на Пейо Яворов "Две хубави очи". До..

публикувано на 08.10.24 в 15:30

Търсят се 100-те най-добри училищни практики у нас

Учители от цялата страна могат да споделят добри практики от класните си стаи и училища до 30 октомври.  За четвърта поредна година конкурсът "Добрите практики на фокус" търси успешни примери и иновации в образованието у нас.  Инициативата е организирана от фондация "Заедно в час" и образователния сайт prepodavame.bg и цели да събере, опише и..

публикувано на 08.10.24 в 14:10

Започват културните прояви за празника на Медковец

Традиционният събор на монтанското село Медковец "Медковска есен с танц и песен" започва от днес и ще продължи до 12 октомври, като програмата включва и храмовия празник Петковден.  Фотоизложба на тема "Българските корени" е първата проява, с която стартират празничните дни, казва секретарят на читалището Десислава Венциславова:..

публикувано на 08.10.24 в 13:05

Читалищни работници обновиха кът на известен писател от Бяла Слатина

Народно читалище „Развитие-1892“ в Бяла Слатина обнови къта, в който са представени вещи на известния поет и писател Николай Хрелков.  Изцяло е реставриран масивният оригинален диван от дома на твореца. Тази мебел е част от музейната сбирка на читалището и с нея завършва визията на мястото, в което поетът е живял и творил. Всичко, до..

публикувано на 08.10.24 в 12:00
Проф. Радостина Александрова

Проф. Радостина Александрова: В сезона на вирусите можем да си спестим доста проблеми, ако положим малко усилия

COVID-19 все още не е излязъл от пандемичната си роля, не се подчинява на сезонни модели и е възможно да има нов ръст на случаите. Това обясни в "Направление здраве" вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова . По думите ѝ вирусът не трябва да бъде подценяван и хората от рисковите групи е добре да се ваксинират. "Виждаме, че предизвиква..

публикувано на 08.10.24 в 11:10