"Случи се много спонтанно, изведнъж, дори беше малко шокиращо... Трудно е да се възприеме нещо такова, ние гледаме коментарите и цялата подкрепа, която получаваме от хората. Много сме благодарни."
Първоначалната им идея не е добиване на популярност, обясни Филип.
"Ние просто обичаме българската музика, българи сме преди всичко и обичаме да пеем. Но все по-малко млади хора слушат българска музика, точно затова се учудихме как така рязко нашумя видеото ни, в което пеем страхотната песен на "Тангра" - "Богатство"... Това, което бих апелирал младите, е да не си губят времето, слушайки безсмислена и евтина музика при положение, че могат да се разгърнат и да послушат прекрасна музика на български език, с една прекрасна умисъл, защото българските текстове са уникални и човек, слушайки такава музика, може да се пренесе в един съвсем различен свят. Чалгата, например, е една комерсиална музика, в която човек не може да надникне. В нея няма чистота и интересни текстове. За мен всеки млад човек трябва да чуе поне една българска песен и да я знае."
Младите хора като Филип и Васил често споделят своите музикални предпочитания и вдъхновения чрез социалните мрежи като TikTok, Instagram и YouTube. Този обмен на музика не само укрепва социалните връзки, но и създава културни общности, в които младите се чувстват приети и разбрани, разказват още младежите.
Такива общности са създадени и във Видин, но каква музика предпочитат местните тийнейджъри, това попитахме в анкета:
"Ние сме българи, българската музика се е разчула из Космоса от Валя Балканска... Като цяло слушам народна музика, защото ми е в кръвта. Ние сме от Северозапада и няма как това да не засегне нашите чувства и да не ни подейства по някакъв начин. Просто нещо в нас играе... Слушам английска като цяло, българска - много рядко... Слушам повече поп-фолк, най-любима ми е Емануела... Различни български изпълнители слушам, Криско, например... Българската музика би трябвало да се развива повече и да има повече слушатели, защото е много хубава... Понякога слушам по радиото, най-много ми харесва "Бяла роза"... Аз слушам американски хип-хоп и такива, българска - не..."
Повече по темата може да чуете в звуковия файл.
Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..
На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ. 20 години..
Днес в рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години. Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..
В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..
Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията. В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..
Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..
На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..