Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Васил Желев и Филип Донков
Снимка: Личен архив
Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков и Васил Желев. Те станаха известни в последните седмици със своите видеа в социалните мрежи, на които свирят на китара популярни български песни. Филип е от София, а Васил е от Варна. Признават, че общите им проекти се реализират много трудно заради разстоянието, която ги разделя, но въпреки всичко желанието им надделява над всяка пречка. Всичко започва на шега, разказва Васил. 


"Случи се много спонтанно, изведнъж, дори беше малко шокиращо... Трудно е да се възприеме нещо такова, ние гледаме коментарите и цялата подкрепа, която получаваме от хората. Много сме благодарни."


Първоначалната им идея не е добиване на популярност, обясни Филип.


"Ние просто обичаме българската музика, българи сме преди всичко и обичаме да пеем. Но все по-малко млади хора слушат българска музика, точно затова се учудихме как така рязко нашумя видеото ни, в което пеем страхотната песен на "Тангра" - "Богатство"... Това, което бих апелирал младите, е да не си губят времето, слушайки безсмислена и евтина музика при положение, че могат да се разгърнат и да послушат прекрасна музика на български език, с една прекрасна умисъл, защото българските текстове са уникални и човек, слушайки такава музика, може да се пренесе в един съвсем различен свят. Чалгата, например, е една комерсиална музика, в която човек не може да надникне. В нея няма чистота и интересни текстове. За мен всеки млад човек трябва да чуе поне една българска песен и да я знае."


Младите хора като Филип и Васил често споделят своите музикални предпочитания и вдъхновения чрез социалните мрежи като TikTok, Instagram и YouTube. Този обмен на музика не само укрепва социалните връзки, но и създава културни общности, в които младите се чувстват приети и разбрани, разказват още младежите.


Такива общности са създадени и във Видин, но каква музика предпочитат местните тийнейджъри, това попитахме в анкета:


"Ние сме българи, българската музика се е разчула из Космоса от Валя Балканска... Като цяло слушам народна музика, защото ми е в кръвта. Ние сме от Северозапада и няма как това да не засегне нашите чувства и да не ни подейства по някакъв начин. Просто нещо в нас играе... Слушам английска като цяло, българска - много рядко... Слушам повече поп-фолк, най-любима ми е Емануела... Различни български изпълнители слушам, Криско, например... Българската музика би трябвало да се развива повече и да има повече слушатели, защото е много хубава... Понякога слушам по радиото, най-много ми харесва "Бяла роза"... Аз слушам американски хип-хоп и такива, българска - не..."


Повече по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01
Банатски българи от с. Бърдарски геран

Традиция и принадлежност: Банатските българи в днешно време

Днес в   рубриката "Памет нашенска" ще си говорим за банатските българи. Те са уникална българска общност, която се установява в областта Банат, разположена между днешна Румъния, Сърбия и Унгария, преди близо 300 години.  Тяхната история започва с преселението им от Северна България през 18 век, когато след Освобождението на Австрия от..

публикувано на 18.11.24 в 16:00
Теди Генова, психолог

Асертивността и ролята ѝ за личното и професионалното ни развитие

В днешното издание на рубриката "Психолог на помощ" ще си говорим за термина "асертивност" . Асертивността е един вид умение или начин на общуване, при който изразяваш мнението и желанията си по открит и директен начин, но същевременно оставаш уважителен към мнението и правата на другите. Може би най-просто казано - умението да отстояваш..

публикувано на 18.11.24 в 15:00

Литературен клуб във Видин събра свои възпитаници от близо и далеч

Вълнуваща среща на възпитаниците на Литературен клуб "Иван Деспотов" се състоя във Видин, а поводът 30 години от създаването на организацията.  В срещата се включиха "деспотовци" от всички поколения. Момичета и момчета дойдоха за срещата от различни градове в България, от чужбина, а онези, които не успяха да присъстват лично, се включиха по..

публикувано на 18.11.24 в 14:55

Йончо Цолов - българинът живял 130 години

Във врачанското село Лик бе открита паметна плоча, която доказва, че по нашите земи е живял най-дълголетният човек не само в България, но и в света. Това е Йончо Цолов , който е живял цели 130 години. Откритието прави културният антрополог д-р Росен Гацин. Той успява да достигне и до смъртния акт на дълголетника, който е още едно..

публикувано на 18.11.24 в 14:05

Отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца

На 19 ноември отбелязваме Световния ден за борба с насилието над деца . Това е една доста деликатна, но и много важна тема, защото все по-често ставаме свидетели на случаи, в които деца стават обект на някакъв вид тормоз, било то физически или вербален, и е много важно малтретираните деца да знаят как правилно да реагират в тези ситуации..

публикувано на 18.11.24 в 13:50