Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не е хубаво да се зачерква по такъв начин технология, която представлява голям потенциал за България"

Михаил Кръстев: България може да се превърне в блокчейн хъб и да привлича много инвестиции в тази сфера

Държавата и политическите партии да защитават българската индустрия и подобни иновативни технологии, призова икономистът

Михаил Кръстев
Снимка: БГНЕС

България със своя IT капацитет и специалисти би могла да се превърне в блокчейн хъб, да привлича много инвестиции в тази сфера и това да бъде индустрия с голяма добавена стойност.

Това мнение изрази в интервю за БНР Михаил Кръстев, член на Съвета по икономически и публични политики.

"Дубай се е превърнал в такъв блокчейн хъб. Там властите са позволили вече закупуване на имоти чрез криптовалути. Когато искаме да се превърнем в център на такава иновативно технология, а не просто да си пишем съобщения с Илон Мъск, то трябва да подходим отговорно и държавата и политическите партии да защитават българската индустрия и такива иновативни технологии", заяви Кръстев.

Според него се приписва негативен характер на една иноваторска и революционна технология - т.нар. блокчейн, която вече се използва масово в различни бизнеси, включително в традиционното финансово дело.

"Не е хубаво в България да се зачерква по такъв начин. (…) Категорично не можем да говорим, че криптовалутите са някакъв зловреден начин за финансиране на българската политическа система."

"Когато говорим за един съдебен казус, той не би трябвало да бъде пиарство и кампания, чии пиари са по-добри в една такава битка. Затова има съд. Съдът да прецени дали има престъпление, или не. Въобще не трябва да говорим за никаква пиарска кампания. Пиарската кампания трябва да бъде по "изчистването" на една технология, която представлява голям потенциал за България", смята Михаил Кръстев.

В предаването "Преди всички" икономистът посочи, че технологията е много неподходяща за извършване на престъпленията, които претендира прокуратурата.

Да се финансират тероризъм или пране на пари чрез криптовалути е неподходящ избор, твърди Кръстев.

България не може да осъществява самостоятелна регулация по отношение на криптовалутите. Ще следва това, което прави Брюксел по тази тема, поясни той.

"Регулациите винаги следват технологията. Това е още от създаването на биткойн."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Американската и руската делегации на среща в Рияд, Саудитска Арабия, февруари 2025 г.

Майкъл Кимидж: Различията между Москва и Киев са фундаментални. Примирието може да се окаже пауза

Отвъд войната на думи между лидерите на САЩ и Украйна – която не попречи на диалога за сигурност и минерали между двете страни да продължи – с преговорите между руската и американската страна в Рияд тази седмица най-после започна да се избистря подходът на новия американски президент към уреждането на конфликта в Източна Европа. Пратениците..

публикувано на 22.02.25 в 10:18
Проф. Георги Каприев

Георги Каприев: Популизмът е политически бездарен, влачи се след народа и не поема отговорност

Популизмът е по дефиниция политически бездарен, политически импотентен, той се влачи след онова, което нарича народ, а не го води, и това има за ефект отказа от отговорност. Това каза проф. Георги Каприев, философ и университетски преподавател, който представи пред БНР новата си книга "Българските разломи", която е в книжарниците от началото на..

публикувано на 21.02.25 в 16:33
Мартин Иванов

Доц. Мартин Иванов: Няма митове за Народния съд, а неистини и полуистини

"Няма митове. Има просто неистини и полуистини , има политически употреби ." Това каза пред БНР историкът доц. Мартин Иванов за Народния съд преди граждански форум за историко-юридическите му аспекти, който ще се проведе днес. Според него " обичаме декларативно да отбелязваме годишнини, но задълбочено разглеждане не ни се удава ",..

публикувано на 21.02.25 в 10:11

Какви са нагласите в Германия преди предсрочните парламентарни избори?

В неделя в Германия предстоят предсрочни парламентарни избори, след като тройната коалиция на социалдемократа Олаф Шолц със Зелените и либералите се разпадна ден след изборната победа на Доналд Тръмп. Причината за провала година преди регулярните избори е трайното неразбирателство между трите партии в икономическата политика , след като стана..

публикувано на 21.02.25 в 07:55

От полето до масата: Какви са проблемите, за да стигнем до тук?

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги у нас. Фокусът е подкрепа на малките и семейни магазини . Хората обаче се оплакват, че там цените са още по-високи .  Втори бойкот на големите търговски вериги у нас Организатори на бойкота: Подкрепете квартални магазини и семеен бизнес! "Не може да говорим само за веригите...

публикувано на 20.02.25 в 09:13

Втори бойкот на големите търговски вериги у нас

За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги – това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството..

публикувано на 20.02.25 в 08:40
Деца, използващи вейпове

Забрана на вейповете: Ще доведе ли това до разцвет на черния пазар?

Държавата обеща да стовари цялата си репресивна сила върху диларите на дрога . Това е една от новините след вчерашния Консултативен съвет за национална сигурност при президента.  След КСНС за наркотиците: Ще бъдат предложени промени в нормативната база Рекламата на вейп устройствата да бъде забранена, поискаха пък родителски организации и..

публикувано на 19.02.25 в 14:44