Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоанета Василева: Образователната система не е подготвена да забелязва сигналите за агресия

Децата и насилието - защо всички по веригата трябва да са бдителни?

Младен Владимиров: Тормозът и насилието са групов феномен, те не са между две деца

Снимка: Pixabay

Образователната ни система не е подготвена да забелязва сигналите за натрупване на агресия.

За това предупреди Антоанета Василева от Центъра за безопасен интернет в интервю за БНР.

"Едно дете, особено в юношеството, расте все повече в училище и по-малко като процент време със семейството си. Това, че не са забелязани знаците за натрупващ се проблем, е болка и на нашата образователна система. Тя не е подготвена да забелязва сигналите за натрупване на агресия. Никой не работи с децата. Никой не им дава инструментите как да се справят с тези емоции."

60% от обажданията на консултативната линия 124 123 са от деца, като по-голямата част от тях са тийнейджъри, които търсят директна подкрепа. Следващата голяма група, която търси консултация, е тази на родителите, отбеляза Василева.

Тя призова родителите, когато забележат проблем, да не го подценяват, защото децата и тийнейджърите са склонни да казват, че всичко е наред и сами да търсят решение.

Спирачки за подрастващите са страхът, че ще бъдат укорени, както и срамът, изтъкна тя.

Ние сме първото поколение родители, които отглежда деца, родени изцяло в ерата на интернет, коментира Антоанета Василева в предаването "Преди всички".

"Тормозът, насилието всъщност са групов феномен. Те не са между две деца. Те са между цялата мрежа на помагачи, на свидетели, на виждащи хора."

Тази позиция застъпи в предаването "Преди всички" психологът Младен Владимиров, който направи паралели между България и Сърбия след случаите на масови стрелби там.

Когато едно дете е аутсайдер, изолирано, тъжно, уединено, ядосано, гневно, някой трябва да реагира, апелира специалистът.

"Младите хора са любопитни, искат да тестват и граници, и нови неща. Не може да му покажеш оръжие и да кажеш – до тук", подчерта той.

Ние нямаме оръжия, но имаме автомобили. Виждаме млади хора, за които единствената форма да покажат зрелост, е шофьорският курс, коментира Младен Владимиров.

"С един автомобил може да убиеш точно толкова хора, колкото и с пистолет. Същото е, когато "посвещават" младото момче да изпие ракия, да си топи пръстчета, когато го заведеш на лов. Тези форми – на заявяване на мъжкото, те не са подходящи за тийнейджърската възраст. Тогава ние трябва да бъдем много отговорни. Момчето е много важно как ще бъде въведено в зрелостта."

Училищата трябва да говорят за тормоза, насилието, конфликтите, агресията, категоричен е Владимиров. По думите му в училище детето трябва да има авторитет, към когото може да се обърне в случай на тормоз и насилие.

"Това е отговорност на всички в една система – от портиера, до директора."

Двете мнения чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Словашкият премиер Роберт Фицо пристига за правителственото заседание в град Хандлова

Състоянието на Фицо е тежко, има опасност за живота му

Словашкият министър-председател Роберт Фицо е с опасност за живота в болница, потвърди правителствената пресслужба.  "Следващите часове са решаващи", написаха от правителствената пресслужба на официалната страница на Фицо във фейсбук.  Премиерът е с няколко прострелни рани в корема, ръката и крака и лекарите се борят за живота му...

публикувано на 15.05.24 в 17:28

Прогноза на ЕК: 3,1 на сто е очакваната инфлация за България

3,1 на сто е очакваната инфлация за България за тази и 2,6 на сто за следващата година, сочат данните от огласената пролетна икономическа прогноза на Еврокомисията за 2024-та година. Низходящата тенденция на външните цени се очаква да ограничи инфлацията на цените на енергийните и неенергийните индустриални стоки, се казва в прогнозата...

публикувано на 15.05.24 в 13:36

Атанас Василев: Лозята в България намаляват драстично

От днес започва прием на документи за подпомагане застраховането на реколтата при лозарите . Интервенцията е с бюджет от 800 хил. лв., съобщи преди дни зам.-министърът на земеделието Деян Стратев.  " Тази програма за застраховане на реколта има определен лимит. В момента се застраховат до 400 лв. насажденията ", посочи пред БНР Атанас Василев -..

публикувано на 15.05.24 в 10:19

Прогноза: Летният туристически сезон ще е по-добър от миналогодишния

Първите туристи у нас за летния сезон пристигнаха на 2 май и са от Великобритания. На 17 май ще се състои официално откриване на летния сезон в Несебър. Прогнозите са този сезон да бъде по-добър от миналогодишния.  От ефира на БНР председателят на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм Иван Грошев апелира към всички в туристическия бизнес..

публикувано на 15.05.24 в 09:15

Около 50 клиники в страната - подготвени за съвременно лечение на инсулт. Медицинската помощ се бави

Около 50 000 българи годишно биват покосени от инсулт. Това е близо 7 пъти над нормите за допустимост , възприети в световен мащаб, коментира пред БНР д-р Георги Георгиев, заместник-председател на Асоциацията за инсулт и афазия. Той оприличава ситуацията с инсултите у нас с черна кутия - система, в която виждаме какво се подава на входа,..

публикувано на 14.05.24 в 10:59
Богомил Николов

Богомил Николов: Държавата се е отдръпнала, оставени сме сами срещу мобилните оператори

Изначално начинът на сключване на договори с мобилните оператори е порочен , заяви пред БНР Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители".  По думите му в повечето случаи хората не знаят какво подписват : "Това, което служителят е отбелязал в неговия монитор, остава невидимо за вас. Преди да се разделите, в някои случаи, ако имате..

публикувано на 14.05.24 в 10:39
акад. дмн д-р Григор Горчев

Акад. д-р Григор Горчев: Изкуственият интелект не може да замести липсващите кадри в медицината

Изкуственият интелект не може да замести липсващите кадри в медицината, а може само да помага .   Това коментира пред БНР акад. д-р Григор Горчев, почетен ректор на Медицинския университет в Плевен, преди представянето на новия брой "Здравен барометър", посветен на здравеопазването и изкуствения интелект.  " Изкуственият интелект навлиза в..

публикувано на 14.05.24 в 09:18