Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Силистренската гробница вече е достъпна за туристи след предварително записване в регионалния исторически музей

Снимка: архив

Силистренската гробница е почти непозната в България, макар да е първият регистриран национален паметник на културата у нас през 1948 г. Слабата си разпознаваемост гробницата дължи на факта, че доскоро в нея не са допускани туристи, поради голямото количество влага, която унищожава фреските. Нова климатична система обаче вече дава възможност обектът да се посещава след предварителна заявка в регионалния исторически музей.

Силистренската гробница е уникална със своите стенописи. Изображенията представляват геометрични, животински и човешки фигури, ловни и семейни сцени. Стилистиката им е в традициите на eлинизма, изографисването носи характерните белези на епохата на римския император Константин. Археологическият паметник е открит случайно през 1942 г. в южните покрайнини на крайдунавския град Силистра, където се е намирал античният некропол на Дуросторум – един от най-значимите римски градове на Долния Дунав през II - VI в. Гробницата е иззидана от тухли и е с вход от изток. В нея на бял цокъл е разположен фриз от 11 правоъгълни полета, включени в керемиденочервена рамка. Богатата стенописна украса предполага, че това е гробницата на знатен римлянин. Централното поле е заето от фигурата на господаря в цял ръст, а до него е и съпругата му. На останалите са изобразени деветимата им прислужници, които носят елементи от патрицианския костюм на господаря, както и двойка гълъби и пауни, които пият живата вода на вечния живот от голяма ваза. Стенописите подсказват, че патрицият е езичник, живял на границата между края на езичеството и раждането на християнството.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Рафтинг сезонът по река Струма край Кресненското дефиле вече започна

Любителите на рафтинга в България вече правят първите си спускания по река Струма край Кресненското дефиле. Месеците март, април и май са подходящи за групите, които търсят повече адреналин, тъй като реката е по-пълноводна и преживяването е..

публикувано на 20.03.24 в 07:30

Димитър, който създава красота, както го прави природата – във фермата за пауни в с. Сусам

Димитър Димитров отглежда кози, овошки, калифорнийски червеи, доскоро се е занимавал и с коне. Ала голямата му любов са пауните. В хасковското село Сусам той се грижи за 300 големи и 200 малки пъстроцветни пернати от 26 разновидности, става ясно от..

публикувано на 19.03.24 в 09:10

"България е брутално яка" – вижте тези уникални образци от бруталистичната ни архитектура (Видео)

Сградите, построени в периода на социализма, безспорно оформят голяма част от поколенията в България, казват ентусиастите от дигиталния проект "България на длан”, който през видео и фото съдържание представя страната ни по нестандартен начин...

публикувано на 17.03.24 в 08:05