Maja Ruj i takon bullgarët dhe serbët nën qiellin e nxehtë

Pjesa më perëndimore e Bullgarisë Perëndimore, atje ku shtrihen shumë male jo të larta – Zavallska, Ljubash, Ruj, Çerna Gora, Golo Bordoja, Konjavska etj., e cila dikur ishte një destinim pak i njohur turistik, gjatë afro dhjetë viteve të fundit u bë..

botuar më 18-06-18 11.39.PD

Udhëtarja Zornica Shepkova: Jam e mahnitur nga mirësia e njerëzve, të cilët i takoj derisa jam në rrugë

“Pas 20 vjetëve do të jeni më të zhgënjyer nga gjërat, të cilat nuk i keni bërë, sesa nga ato të cilat i keni bërë. Prandaj ngrini velat, lundroni dhe hiquni nga porti i sigurt. Studioni. Ëndërroni. Zbuloni.” Këto janë fjalët e shkrimtarit amerikan..

botuar më 18-06-16 8.15.PD

Belica – qyteti i arinjve kërcimtarë dhe i natyrës mahnitëse

Qyteti Belica ndodhet në zemrën e Masivit të Rilës dhe Rodopeve, i rrethuar nga pyje të blerta shekullore, atje ku “takohen” tri malet e mrekullueshme bullgare – Rila, Pirin dhe Rodopet. Qyteti është qendra administrative e bashkisë Belica me..

botuar më 18-06-09 3.10.MD

Një garë me biçikleta dhe një festival i pasur e tërheqin vëmendjen e turistëve në regjionin “Ballkania”

Më 2 qershor gara me biçikleta “BAJKanxhii 2018” do të gëzojë fansat e çiklizmit malor. Mesazhi i garës, e cila në fakt përbën hapjen e stinës turistike në regjion, është lidhur me ruajtjen e natyrës. Organizatorët e Klubit Turistik “ReMark” u bëjnë..

botuar më 18-06-02 3.15.MD

Bullgaria është e 16-ta në listën e “pasaportave më të forta ndërkombëtare”

Kur flitet për “fuqinë” e një pasaporte ndërkombëtare duhet ditur se ka të tilla, që ofrojnë liri më të madhe për shtetasit e vendeve konkrete. “Fuqia” e tyre nuk varet nga numri i faqeve, ngjyra apo stema mbi dokument, por nga aftësia e shtetit, i..

botuar më 18-05-30 1.05.MD
Fituesi i Kupës së edicionit të 10-të të AIFF ansambli “Epirus” nga Selaniku i Greqisë

Aulona International Folk Festival dhe ansambli “Kremikovci” çelën sezonin turistik në Vlorë

Sivjet qyteti i Vlorës u bë skena e një ngjarjeje, plot ngjyra, tinguj, emocione. Gjatë kohës së saj tërë qyteti flitej në gjuhën e muzikës, valleve dhe folklorit. Bëhet fjalë për Aulona International Folk Festival, me të cilin filloi sezoni i ri..

botuar më 18-05-28 11.43.PD

Kisha “Shën Gjergji” është pasqyra e Bullgarisë në Edrene, thotë ati Aleksandër Çëkërëk

Kisha “Shën Martiri Gjergji” në Edrene është ndërtuar gjatë vitit 1880 me lejimin e Sulltanit Hamid II. Kisha është ndërtuar në stilin arkitekturor, i cili është karakteristik për Rilindjen e vonë bullgare dhe përbën një bazilikë të gjerë..

botuar më 18-05-06 10.35.PD

Rajoni turistik “Juzhno Çernomorie” tashmë është fakt

Kryetarët e 12 komunave nga regjioni i qytetit Burgas u bashkuan rreth krijimit të grupit turistik, i cili të ndihmojë zhvillimin e turizmit në regjion. Puna rreth krijimit të rajonit “Juzhno Çernomorie” filloi gjatë vitit 2016, si përgjigje e idesë..

botuar më 18-04-22 10.15.PD

Hapet Ekspozita Ndërkombëtare “Turizmi Kulturor” në qytetin Veliko Tërnovo

Nga 19 deri më 21 prill të këtij viti qyteti Veliko Tërnovo është organizator i ekspozitës ndërkombëtare për turizëm kulturor. Edicioni i sivjetshëm i 15-të i kësaj veprimtarie tradicionale për këtë vendbanim, do të mbahet në Pallatin e Kulturës..

botuar më 18-04-18 1.22.MD

Turistët mund të përdorin udhërrëfyesit e rinj audio për ekskursionet e tyre në Bullgari

Bullgaria tërheq gjithnjë e më shumë turistë të huaj, falë kompanive për fluturime me tarifa të ulëta dhe Sofja, e cila para pak kohe ishte e panjohur për të huajte, bëhet gjithnjë më e arritshme për turistët. Njerëz të rinj me çanta mbi shpinat..

botuar më 18-04-17 3.59.MD