Kryeministri Bojko Borisov shprehu keqardhje për të vrarët gjatë incidentit tragjik rreth Gjenovës

Kryeministri bullgar Bojko Borisov dërgoi një telegram ngushëllimi deri tek kryeministri italian Xhuzepe Konte në lidhje me incidentin tragjik me rënien e urës Morandi rreth Gjenovës, njoftoi zyra informative qeveritare. “Në këtë moment të rëndë..

botuar më 18-08-14 5.26.MD

Mbi çerek milionë automobila në Bullgari mbeten të pasiguruar

Mbi çerek milionë automobila tek ne nga data 17 gusht-ditën e premte do të mbeten pa sigurim të vlefshëm “Grazhdanska otgovornost” /“Përgjegjësi civile”/ dhe “Kasko” dhe duhet të lidhin të reja me një sigurues tjetër. Shkaku është se, kompania e..

botuar më 18-08-14 5.07.MD

Fëmijë nga rajonet kufitare juglindore të Serbisë me popullsi bullgare janë me pushime në fshatin Ravda, me sponsor parlamenti bullgar

50 fëmijë nga Bosilegrad-Serbi, janë për një pushim dhjetëditësh veror në vendpushimin detar bullgar Ravda, pranë qytetit Nesebër. Pushimi i cili do të zgjasë deri më 20 gusht, është i organizuar nga qendra kulturore-informative të pakicës..

botuar më 18-08-14 4.10.MD

Më shumë para për mësuesit që më 1 janar mot

Ministri i arsimit dhe i shkencës Krasimir Vëllçev njoftoi përpara kanalit televiziv BTV, se nga 1 janari i vitit 2019 rrogat e mësuesve do të shtohen  20%, me të cilën rroga mesatare bruto nga 1080 leva do të bëhet afro 1300 leva. Ai shtoi   se,..

botuar më 18-08-14 3.37.MD

Instituti Kombëtar i Statistikës llogariti 3,5 % inflacion vjetor për muajin korrik

Inflacioni vjetor në Bullgari/ korrik 2018 kundrejt korrikut të vitit 2017/ është 3,5%, tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikës. Që nga fillimi i vitit inflacioni është 1,7%. Inflacioni mesatar vjetor për periudhën gusht 2017-korrik..

botuar më 18-08-14 1.48.MD
Benço Bençev - këshilltar i Bashkisë së Burgasit

Prokuroria ngriti akuzë kundër këshilltarit të dytë të bashkisë, të lidhur me grupin kriminal të Dimitar Zheljazkovit

Prokuroria rajonale në qytetin Burgas ngriti akuzë kundër zëvendëskryetarit të Këshillit të Bashkisë së Burgasit Benço Bençev për këtë se e ka ndihmuar Dimitër Zheljazkovin për të shmangur ndjekjen penale dhe për mbajtjen pa leje të municioneve..

botuar më 18-08-14 12.10.MD
Kundëradmiral Mitko Petev dhe zëvendësadmiralja Lisa Franchetty gjatë takimit të tyre në Varnë

Stërvitje detare bullgaro-amerikane po zhvillohet afër Varnës

Një stërvitje e përbashkët me pjesëmarrjen e anijeve të forcave detare në Bullgarisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës po zhvillohet në rajonin e qytetit Varna . Në të përveç anijes shkatërruese amerikane, e cila ndodhet në Detin e Zi , për..

botuar më 18-08-14 11.39.PD
Drejtoresha e Bankës Botërore Kristalina Georgieva

Aderimi i Bullgarisë në Eurozonë nuk do të çojë në rritjen e çmimeve

Në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare drejtoresha ekzekutiv e e Bankës Botërore Kristalina Georgieva komentoi se hyrja e Bullgarisë në Eurozonë nuk do të shkaktojë rritje të konsiderueshme të çmimeve . Ajo sqaroi se akoma duke..

botuar më 18-08-14 11.00.PD

Janë bllokuar sajte për tregti me mallra të falsifikuara

Struktura anti krimit kibernetik bllokoi disa sajte interneti, të cilat kanë kryer tregti me mallra të falsifikuara. Paralelisht kanë bërë shitje dhe në dyqane në vendpushimin “Sunny Beach”. Janë sekuestruar qindra artikuj me shenjat dalluese të..

botuar më 18-08-13 5.22.MD

S’ka rrezik për mjedisin dhe njerëzit për shkak të derdhjes së mazutit nga anija e vjetër afër Sozopolit

Mazut po derdh nga anija amerikane “Mopang”, e fundosur në vitin 1921 në 10 kilometra nga qyteti bregdetar Sozopol. S’ka rrezik për ekologjinë dhe turistët në rajon – këtë e tha Vëllço Çollakov, prefekti i Qarkut të Burgasit pas mbledhjes së..

botuar më 18-08-13 5.03.MD