Fshati i vogël Sejdoll dhe shkolla e tij e pazakonshme

Të jesh një pionier me ide të pazakonshme tek ne është më shumë pengesë, sesa përparësi, posaçërisht duke folur për një sistem aq konservator, si është arsimi. Në shkollat e mëdha të qyteteve idetë e reja zakonisht vijnë nga jashtë – në formën e..

botuar më 17-05-24 3.15.MD

Ngjarje me adresë ballkanike

Erdogan: Gjendja e jashtëzakonshme nuk do të përfundojë shpejt Gjendja e jashtëzakonshme në Turqi nuk do të përfundojë shpejt, kurse Bashkimi Evropian ose të mbaje fjalën e dhënë, ose çdo një të ecë nëpër rrugën e tij. Këtë e deklaroi..

botuar më 17-05-22 10.56.PD

“Streha Amtare” bashkon fëmijët bullgarë në Toronto me kulturën bullgare

Vallë, a mbani mend se si në fëmijëri me padurim pritni t’ju lexojnë përralla për vende të largëta me histori interesante, të cilat ju ndihmuan të zbuloni botën? Për nxënësit e mësueses Zheni Popova një vend i tillë i largët përtej maleve të shumta,..

botuar më 17-05-21 3.15.MD

Ngjarje me adresë ballkanike

Turqia dhe Shtetet e Bashkuara premtuan të kapërcejnë tensionin Presidenti turk Rexhep Erdogan dhe kolegu i tij amerikan Donald Trump u morën vesh pas takimit kohë më kokë të kapërcejnë tensionin midis të dyja vendeve. Trumpi deklaroi se SHBA..

botuar më 17-05-18 11.33.PD

Afrimi i vështirë dhe i ngadaltë i Bullgarisë me Perëndimin e zhvilluar

A po afrohet ose po vazhdon të prapambetet Bullgaria nga vendet e zhvilluara evropiane? Kësaj pyetjeje po mundohet t’i japë përgjigje një studim i Fondacionit të miliarderit Xhorxh Soros “Shoqëria e hapur” dhe “Indeksi i arritjes”, që qe botuar gjatë..

botuar më 17-05-15 11.03.PD

Ngjarje me adresë ballkanike

Greqia nuk është optimiste e madhe për rritjen e PBB-së Greqia uli parashikimin e vet për rritjen ekonomike gjatë vitit 2017 nga 2.7% në 1.8%. Kjo bëhet e qartë nga kurrizi afatmesëm buxhetor i qeverisë. Në planin buxhetor është parashikuar..

botuar më 17-05-15 10.41.PD

Dekoratat “HERONJTË”: kur njerëzit tregojnë më të mirën nga vetja e vet

Në një ceremoni të posaçme dje në hapësirën për arte moderne DNK internet platforma më e madhe për vullnetari TimeHeroes dha dekoratat “HERONJTË”. Ky qe edicioni i tyre i parë, kurse qëllimi i tyre është që të mund të dekorojnë njerëzit dhe organizatat..

botuar më 17-05-12 12.16.MD

Sofia restaurant week e shndërron Sofjen në një destinim të preferuar kulinar

Sallatë e freskët, djathëra të ndryshme, mish gjahu, desertë të shkëlqyeshëm, verë cilësore – kjo është një pjesë e vogël e gjellëve dhe pijeve që mund të shijoni në Sofia restaurant week në kryeqytet. Java e restoranteve është në Bullgari për të..

botuar më 17-05-11 12.43.MD

Ngjarje me adresë ballkanike

Gjermania u shpall kundër ndryshimit të kufijve në Ballkan Ambasadori i Gjermanisë në Serbi Aksell Ditman caktoi si të rrezikshme apelet për ndryshimin e kufijve në Ballkan. Në një intervistë për botimin e Beogradit “Novosti” ambasadori..

botuar më 17-05-11 12.21.MD

Në një muhabet të ëmbël me llokume dhe hallva të prodhuara në Bullgari

Pavarësisht nga larmia e madhe prej prodhimeve të sheqerit në treg, llokumi dhe hallva bullgare zbukurojnë tavolinën tonë si në ditët e festave, ashtu edhe në ditët e zakonshme. Sot ju takojmë me Maria Georgievën. Ajo është menaxhere e firmës së qytetit..

botuar më 17-05-10 12.14.MD