“Ai qe njeri i shpirtit virtual”

Me një koncert në Lidhjen e Kompozitorëve Bullgarë do të nderohet 90 vjetori i profesorit Aleksandër Tanev (1928 – 1996), pikërisht në ditën e lindjes së tij. Në program janë përfshirë vepra të tij të dhomës në interpretim të instrumentistëve të..

botuar më 18-10-23 2.00.MD

Grupi “Akaga” me një projekt të madh multimedial me rastin e përvjetorit të tij të 27

Më 9 tetor në sallën Nr 1 të Pallatit Kombëtar të Kulturës u mblodhën fansat e formacionit muzikor “Akaga”. Gjatë koncertit prej dy orësh në skenë u shfaqën rreth 18 muzikantë, të cilët kanë dhënë kontributin e tyre për zhvillimin e grupit gjatë..

botuar më 18-10-20 11.30.PD
Dora Delijska

Koncert kushtuar Festës kombëtare të Hungarisë në sallën “Bëllgaria”

Vepra të Franc Listit, Zoltan Kodajit dhe Bela Bartokut do të tingëllojnë më 20 tetor nën shkopin e dirigjentit të famshëm hungarez Gabor Holerung. Koncerti i Filarmonisë së Sofjes i është kushtuar Ditës së Revolucionit dhe Luftës për liri të..

botuar më 18-10-19 11.25.PD

Violinistë nga gjashtë shtete marrin pjesë në Konkursin Ndërkombëtar “Nedjallka Simeonova” në Haskovo

Violinistë të rinj nga Bullgaria, Serbia, Moldavia, Rusia, Turqia dhe Kina janë pjesëmarrësit në edicionin e 43 të Ditëve Muzikore dhe të Konkursit Ndërkombëtar për Instrumentistë me emrin e violinistes së njohur Nedjallka Simeonova, që zhvillohet nga..

botuar më 18-10-18 2.47.MD
Marija Irell – çmimi II, Petër Karagenov, Pejksin Li, Mihaill Mihajllov, Bojan Savov – çmimi III, Svetllana Ivanova – çmimi III dhe Petja Petrova

Pavell Gerxhikov: “Interpretues të talentuar, të cilëve u uroj një karrierë të shkëlqyeshme!”

Panço Vlladigerov (1899-1978) lindi në Cyrih, mësoi në Sofje dhe Berlin, por rriti në Shumen – qytetin, në të cilin kthehej pothuajse çdo verë për të gjetur qetësi dhe për të krijuar. Më se një çerek shekulli fondacioni, i cili mban emrin e..

botuar më 18-10-17 3.38.MD

Akademia e Muzikës së Lashtë Berlin për herë të parë në Bullgari

36 vjet pas formimit Akademia e Muzikës së Lashtë Berlin (Akademie für Alte Musik Berlin) dha koncertin e parë në Bullgari. Admiruesit e tingëllimit origjinal të muzikës së kompozuar para disa dekadash nuk mbetën të dëshpëruar, sepse në studion e..

botuar më 18-10-15 4.21.MD

Dimitër Hristov: “Orkestra për Muzikë Popullore po i vazhdon projektet e saj të suksesshme"

Veprimtaria kryesore e formacioneve muzikore të Radios Kombëtare Bullgare /BNR/ janë incizimet në studio. Prandaj koncertet e tyre nuk janë kaq shumë, por gjithmonë janë interesante dhe cilësore. “ Po vazhdojmë të punojmë me shumë dashuri dhe..

botuar më 18-10-10 3.56.MD

Antoni Donçev: “Na pret një stinë shumë e fortë dhe emocionuese”

Big bendi i Radios Kombëtare Bullgare dhe dirigjenti i tij Antoni Donçev do të hapin stinën e vet të re të koncerteve më 4 tetor, në studion numër 1 të mediаs sonë. Programi i është kushtuar trumpetistit të madh dhe kompozitor Majlls Dejvis (Miles..

botuar më 18-10-04 11.13.PD

Grupi “Signall” dhuron një koncert në ditëlindjen e vet të 40-të

Rok-grupi legjendar bullgar “Signall” feston 40 vjet në skenë me një koncert falas më 29 shtator në Parkun Jugor në Sofje. I krijuar gjatë vitit 1978 grupi incizon albumin e tij të parë gjatë vitit 1979, kurse deri në ditën e sotme ka tanimë 18..

botuar më 18-09-29 10.55.PD

Emra të rinj, vepra të painterpretuara deri tani dhe muzikë klasike bullgare në stinën e re të Orkestrës Simfonike të Radios Kombëtare Bullgare

Sivjet Orkestra Simfonike e Radios Kombëtare Bullgare /BNR/ feston shtatë dekada prej krijimit të saj. Shtatëdhjetë janë edhe stinët krijuese, në qoftë se përfshijmë atë, e cila fillon më 28 shtator, me koncert në sallën e kryeqytetit “Bullgaria”...

botuar më 18-09-27 3.33.MD