Gjykata e ul pagën minimale, qeveria e rrit

Gjykata e Lartë Administrative anuloi urdhrin e Këshillit të Ministrave, me të cilin u fiksua formalisht paga minimale prej 230 eurosh, që nga data 1 janar 2017. Deri në këtë moment paga minimale ishte 210 euro. Vendimi i gjykatës nuk është..

botuar më 17-05-21 10.05.PD

Banka Popullore Bullgare tashmë do të mund të emetojë kartëmonedha euro

Firma e përbashkët Oberthur Fiduciaire SHA e Bankës Popullore Bullgare dhe kompanisë franceze Oberthur Fiduciaire SAS mori nga Banka Qendrore Evropiane leje për emetimin e kartëmonedhave euro. Mirëpo kjo nuk do të thotë se që nga nesër makinat e..

botuar më 17-05-18 3.41.MD

Heronjtë e diturisë, të prezantuar në edicionin e shtatë të Festivalit të Shkencës të Sofjes

Edicioni i shtatë i Festivalit të Shkencës të Sofjes, i cili tashmë është pjesë e kalendarit kulturor të Bashkisë së Sofjes, u zhvillua për herë të parë në shtëpinë e vetë të ri – Sofia Tech Park. Shkencëtarët e rinj dhe vizituesit e shumtë përdorën..

botuar më 17-05-17 11.04.PD

Desisllava Nikollova: Rritja e shpenzimeve publike përbën kërcënim për buxhetin në plan afatgjatë

Qeveria e re bullgare vuri në dukje se do të rritë pensionet minimale, pagën minimale dhe pagat e mësuesve. Disa shpenzime të tjera, ndër të cilat janë edhe ato për mbrojtjen, së shpejti do të rriten. Dallimi i madh mes shpenzimeve të ndryshme është me..

botuar më 17-05-16 1.47.MD

KE-ja pret rritje të ekonomisë së Bullgarisë

Komisioni Evropian i ruajti prognozat e veta për rritjen e ekonomisë bullgare gjatë këtij viti dhe vitin tjetër në të ashtuquajturin “raport pranveror”. Në të njëjtën kohë Komisioni beson se konsumimi i brendshëm do të vazhdojë të jetë gjeneratori..

botuar më 17-05-14 9.25.PD

Gjendja e industrisë ushtarake në Bullgari po përmirësohet

Gjatë javës së kaluar u bë e ditur, se po përmirësohen rezultatet e shoqatave shtetërore të industrisë ushtarake bullgare. Gazeta “Kapitall” njoftoi, se kjo u detyrohet më në veçanti konflikteve ushtarake në rajone, ku janë tregjet kryesore për..

botuar më 17-05-13 9.15.PD

Gazsjellësi “Rryma Turke” na shqetëson, por në të njëjtën kohë i jep Bullgarisë shanse të reja

Pasi në fund të javës së kaluar vetë Presidenti rus Vlladimir Putin i dha dritë jeshile gjigantit rus të gazit, Gazprom filloi ndërtimin e gazsjellësit “Rryma Turke”. Ai duhet të transportojë në fundin e Detit të Zi nëpërmjet dy tubacioneve rreth..

botuar më 17-05-09 2.35.MD

FMN-ja ka pritje më të mëdha për ekonominë bullgare

Këtë javë Fondi Monetar Ndërkombëtar publikoi një raport për perspektivat ekonomike botërore. Për Bullgarinë autorët e dokumentit parashikojnë se gjatë 2017-ës Produkti i Brendshëm Bruto do të rritet me 2.9 për qind, kurse vitin tjetër ai do të..

botuar më 17-04-23 9.55.PD

Rritja e madhe e çmimit të gazit do të ketë pasoja të rënda

Rritja e fundit drastike e çmimit të gazit natyror do të ketë pasoja të rënda për prodhuesit bullgarë. Këtë e tha për Radio Bullgarinë kryetarja e Bashkimit Kombëtar të Bukëpjekësve dhe Ëmbëltorëve Mariana Kukusheva. “ Në 10-12 vjetët e fundit gazifikimi..

botuar më 17-04-13 12.52.MD

British American Tobacco investon 100 mln euro në Bullgari

Kompania e dytë e duhanit në tregun botëror British American Tobacco (BAT) njoftoi, se ka bërë një investim të konsiderueshëm në Bullgari duke nënshkruar një kontratë për blerjen e markave prijëse të “Bulgartabac”-ut. Kontrata është me vlerë 100..

botuar më 17-04-12 12.24.MD