Bullgaria përfundoi Olimpiadën Rinore, më të suksesshme deri tani

Pjesëmarrësi i fundi bullgar në Olimpiadën Rinore në Argjentinë – boksierja Gorjana Stoeva humbi me 0:5 ndeshjen për medaljen e bronzit në kategorinë deri në 51 kg kundër përfaqësueses së SHBA Destini Garsia dhe zuri vendin e katërt në këtë disiplinë...

botuar më 18-10-19 9.18.PD

Aleksandra Naçeva me ar për Bullgarinë në Olimpiadën Rinore në Argjentinë

Aleksandra Naçeva fitoi titullin në kërcimin trehapësh në turneun e atletikës së lehtë të Olimpiadës Rinore në Argjentinë me rezultat 13,86 m. E dyta është Marija Visente nga Spanja me 13,67 m, e treta mbeti Marija Privalova (Rusi) me 13,03 m. Kjo është..

botuar më 18-10-17 1.50.MD

Bullgaria me humbjen e parë në Ligën e kombeve

Skuadra e Bullgarisë humbi nga Norvegjia me 0:1 në ndeshjen e grupit C3 të Ligës së kombeve, që u luajt në stadiumin “Ulveal” në Oslo. Deri tani ekipi bullgar kishte tre fitore në tre ndeshje në garën e re të UEFË-s, por kundër skandinavëve pësoi disfatë..

botuar më 18-10-17 9.40.PD

Suksese të reja bullgare në Olimpiadën Rinore në Argjentinë

Çifti i përzier bullgar në akrobatikë Mariela Kostadinova dhe Panajot Dimitrov fitoi titullin e dytë në Lojërat Olimpike Rinore në Argjentinë. Argjendi është për Izraelin, ndërsa bronzi për Ukrainën. Kostadinova dhe Dimitrov kane fituar medaljen e artë..

botuar më 18-10-16 10.10.PD

Kirill Kirov me medalje të artë në turneun e qitjes sportive për skuadra të përziera në Buenos Aires

Bullgari Kirill Kirov në një skuadër me gjermanen Vanessa Seeger fitoi medaljen e artë në disiplinën qitje me pistoletë në 10 metra te skuadrat e përziera të turneut të qitjes sportive në Lojërat Rinore Olimpike në Buenos Aires. Kirov dhe Seeger..

botuar më 18-10-12 6.50.MD

Elizabet Paisieva – “vajza e artë” realizon ëndrrat e veta në Paris

Që kur ishte fëmijë ajo fotografohej me medaljet e kampionit olimpik të kërcimit të trefishtë Hristo Markov dhe ëndërronte të kalojë rrugën e tij të suksesshme sportive. Një nga autorët e saj të preferuar ishte Aleksandër Dyma, në sajë të veprave..

botuar më 18-10-11 12.23.MD

Bullgaret përfunduan pjesëmarrjen e vet në kampionatin botëror në volejboll me fitore mbi Azerbajxhanin

Skuadra kombëtare e grave e Bullgarisë në volejboll përfundoi pjesëmarrjen e vet në kampionatin botëror me fitore mbi Azerbajxhanin me 3:0 sete  (25:19, 25:20, 25:20). Në këtë mënyrë aktivi i bullgareve   në kampionatin botëror doli në katër fitore..

botuar më 18-10-11 10.54.PD

Dy bullgarë me flori nga Olimpiada e Rinisë në Buenos Aires

Sportistët bullgarë në akrobatikën sportive Mariella Kostadinova dhe Panajot   Dimitrov fituan medalje të arta në lojërat Olimpike Rinore në Buenos Aires. Të dy qenë pjesë nga skuadra internacionale, e cila ka fituar vendin e parë në garën..

botuar më 18-10-11 10.44.PD

Volejbollistet bullgare me fitore dramatike kundër Tajlandës së Mondialit 2018

Volejbollistet e kombëtares së Bullgarisë fituan shumë vështirë kundër skuadrës së Tajlandës me 3:2 (25:18, 22:25, 18:25, 25:22, 19:17) në ndeshjen e tyre të parafundit të grupit F të Kampionatit Botëror të Volejbollit për femra në Japoni 2018. Në këtë..