Grigor Dimitrov largohet nga turneu në Monte Karlo

Bullgari Grigor Dimitrov humbi dy setet /4-6, 1-6/ e ndeshjes së raundit të tretë të turneut të tenisit në Monte Karlo kundër Rafael Nadalit. Me kaq Grigori e përfundon pjesëmarrjen e vet në turne. Rezultati i ndeshjes është absolutisht i njëjtë si ai i..

botuar më 19-04-19 9.40.PD

Grigor Dimitrov mposhti Struff, do të luajë kundër Nadal

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua për raundin e tertë të turneut në Monte Karlo, duke mposhtur gjermanin Jan-Lenard Struff me rezultat 7:6 (2), 6:4. Në raundin tjetër Dimitrov do të luajë kundër spanjollit Rafael Nadal.

botuar më 19-04-18 9.59.PD

Katrin Taseva në krye të ranglistës në shumëgarësh

Pas dy kupave të para botërore të gjimnastikës ritmike – në Pesaro (të Italisë) dhe në Sofje (të Bullgarisë), bullgarja Katrin Taseva  po qëndron në krye të ranglistës botërore në shumëgarësh me 70 pika. Pas saj me nga 50 pika janë ruset Aleksandra..

botuar më 19-04-18 9.23.PD

6 medalje për gjimnastet bullgare në Kupën Botërore në Sofje

Ansambli Kombëtar  i Bullgarisë dhe Katrin Taseva  fituan përgjithësisht 6 medalje në Kupën Botërore në gjimnastikën ritmike  në Sofje. Pas medaljes së artë në shumëgarëshin gjatë ditës së shtunë, ditën e diel ansambli fitoi argjend në finalin me 3..

botuar më 19-04-15 10.53.PD

Medalje e artë evropiane në mundje për Biljana Dudova

Biljana Dudova fitoi medaljen e artë në kampionatin evropian të mundjes në Bukuresht të Rumanisë, duke mundur me 3:0 pikë në finalen deri më 59 kilogramë rusen Svetllana Lipatova. “Kjo medalje qe fituar në mënyrë jashtëzakonisht të rëndë. Pata dhe..

botuar më 19-04-12 10.57.PD
Bozhidar Andreev me medaljen e artë dhe Briken Calja me të argjendtën në Gjeorgji

Bozhidar Andreev mori medaljen e parë për Bullgarinë në peshëngritje që nga 2014 e këtej

Në kampionatin në Batumi bullgari Bozhidar Andreev zuri vendin e parë në Evropë në disiplinën e re deri më 73 kilogramë. Peshëngritësi 22-vjeçar fitoi medaljen e artë, duke arritur rekord evropian tek 23-vjeçarët në shtytje   -153 kg. Ai vendosi..

botuar më 19-04-10 10.45.PD

32 medalje për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Taekwondo-s

32 medalje – 10 medalje të arta, 9 të argjendta dhe 13 medalje të bronzta fitoi skuadra bullgare e Kampionatit Evropian të Taekwondo-s ITF në Itali. Në Kampionatin në fjalë, i cili ishte për të gjitha grupet e moshës dhe disiplinat, morën pjesë një numër..

botuar më 19-04-08 3.26.MD

Bullgaria fitoi pesë medalje në Kupën Botërore në Pesaro

Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike fitoi medaljen e artë në finale me vallen e tyre me tri rrethe dhe një çift shkopinj në Kupën e parë Botërore këtë vit në qytetin italian Pesaro. Në vend të dytë u klasifikua Ukraina, ndërsa në vend të tretë është..

botuar më 19-04-08 9.32.PD

Albert Popov – shpresa e re e skive bullgare

33 vjet pas sukseseve të skiatorit legjendar Petër Popangjellov, Bullgaria  po ndjek me shpresë pjesëmarrjet e skiatorit të ri Albert Popov në gara të ndryshme. Gjatë kësaj stine, akoma me startin e parë gjatë muajit nëntor 2018 në Levi të..