Zhoell Soler: Gërshetojmë më të mirën nga boksi bullgar dhe ai kuban

Përparim. Në këtë mënyrë e përcakton situatën trajneri i përgjithshëm Zhoell Soler situatën në skuadrën tonë kombëtare të boksit disa ditë përpara botimit të 68 të turnirit ndërkombëtar “Stranxha”, turniri më i vjetër i boksit në Evropë. Ai do të..

botuar më 17-02-18 9.10.PD

Dimitrov do të luajë për vend në gjysmëfinalet në Roterdam

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua në çerekfinalet e turneut në Roterdam, duke mposhtur me rezultat 2:0 uzbekun Denis Istomin. Për vend në gjysmëfinalet e turneut bullgari do të konkurrohet me belgjianin David Goffin, kundër të..

botuar më 17-02-17 3.24.MD

Grigor Dimitrov me sukses të parë në turneun në Roterdam

Grigor Dimitrov u klasifikua për raundin e dytë të turneut në qytetin holandez Roterdam me fond çmimesh 1,85 mln euro. Ai fitoi kundër gjermanit Misha Zverev me 6:7(4), 6:2, 6:4. Tenisti bullgar ka 15 fitore në 16 ndeshje këtë stinë. Ai tashmë fitoi dy..

botuar më 17-02-16 12.12.MD

Interesi i madh ndaj turneut “Stranxha” u bë shkak për zgjatjen e tij

Drejtori ekzekutiv i Federatës Bullgare të Boksit Svetosllav Sapunxhiev bëri të ditur se interesi i madh ndaj turneut “Stranxha” është shkaku për zgjatjen e tij. Edicioni i 68 i aktivitetit do të zhvillohet nga 21 deri më 26 shkurt në sallën e..

botuar më 17-02-14 4.43.MD

Grigor Dimitrov fitoi në turneun e tenisit në Sofje

Në finalet e turneut të tenisit Garanti Koza Sofia Open tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov fitoi kundër David Gofen me 2:0 sete (7:5, 6:4 në pjesët e veçanta). Kështu, pas kupës në Brizbejn të Australisë Dimitrov fitoi një trofe të dytë gjatë..

botuar më 17-02-13 11.41.PD

Grigor Dimitorov mori medalje për merita të posaçme ndaj sportit

Ministrja teknike e rinisë dhe sportit Daniella Dasheva i dorëzoi Grigor Dimitrovit medalje “Për merita të posaçme ndaj sportit dhe Bullgarisë.” Tenisti më i mirë bullgar e mori çmimin disa minuta pasi në 1/8 finalet e turneut Garanti Koza Sofia Open në..

botuar më 17-02-10 3.20.MD

Grigori ndaj publikut: “Kjo fitore është krejtësisht e juaja!”

“Të luaj përpara publikut vendas është një gjë shumë emociononte. Dua tu falënderojë që të gjithë juve të cilët erdhët këtu sonte, me të vërtetë nuk e stërmadhoj-kjo fitore është   krejtësisht tuaja. Unë ju falënderoj shumë!”Me këto fjalë ju..

botuar më 17-02-10 10.45.PD

Kirill Hodullov: Zhvillimi i hokejit të fëmijëve dhe të rriturve në Bullgari kalon përmes ndërtimit të fushave me akull

Muajit dimërorë me acar në Bullgari, kur lëvizja nëpër rrugët e akullta të qyteteve kërkon aftësi speciale nga ana e këmbësorëve, ndoshta ka prindër, të cilët mendojnë cili nga sportet dimërore do të jetë më i përshtatshëm për fëmijët e tyre. Për më..

botuar më 17-02-05 11.35.PD
Snoubordisti bullgar Radosllav Jankov

Radosllav Jankov fitoi një nga etapat e kampionatit botëror të snoubordit në Bansko

Bullgari Radosllav Jankov fitoi sllallomin paralel gjigand në kampionatin botëror të snoubordit në vendpushimin malor bullgar Bansko. Ai tashmë ka 2720 pikë në disiplinat paralele dhe doli në vend të parë në klasifikimin e përgjithshëm. Jankovi është në..

botuar më 17-02-03 3.53.MD
Boksieri legjendar Boris Georgiev - Mokata

Ndërroi jetën medalisti i parë olimpik bullgar Boris Georgiev -Mokata

Në moshë 87 vjeçare vdiq boksieri legjendar bullgar Boris Georgiev Mokata. Ai fitoi medaljen e parë olimpike të Bullgarisë në Lojërat Olimpike në vitin 1952 në Helsinki në kategori 75 kilogramë. Atëherë ai fitoi medaljen e bronztë. Ai merret me boks që..