Deljan Georgiev

Dy bullgarë fituan medalje të arta në Kampionatin Botëror për Arte Luftarake të Përziera

Dy bullgarë fituan medalje të arta në Kampionatin Botëror për Arte Luftarake të Përziera, që u zhvillua në Bahrejn. Deljan Georgiev fitoi medalje të artë në kategorinë deri në 65.8 kg, pasi mundi finaldezin Xhoel Arolajnen. Medaljen e dytë të artë e..

botuar më 17-11-20 2.10.MD

Petër Bellberov fitoi medaljen e artë në Tampere

Boksieri kombëtar Petër Bellberov fitoi medaljen e artë të Turneut Ndërkombëtar “Tammer”, i cili u zhvillua nga 16 deri më 19 nëntor në qytetin finlandez Tampere.   Përveç vendin e parë në kategorinë mbi 91 klilogramë, Bellberovi mori kupën..

botuar më 17-11-20 1.31.MD

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov – i pari në turneun në Londër dhe i treti në ranglistën botërore

Grigor Dimitrov fitoi titullin më të rëndësishëm në karrierën e tij, pasi triumfoi në finalet e turneut ATP në Londër me fond të përgjithshëm 8 mln dollarë. Numri i 6 në skemë Grigor Dimitrov fitoi në finalet kundër David Goffin (Belgjika) me 7:5, 4:6,..

botuar më 17-11-20 9.07.PD

Medalje e argjendtë për Bullgarinë në startin e Kampionatit Botëror në kërcime në trampolinë në Sofje

Motrat Mariella Peneva dhe Hristina Peneva fituan dekoratë të argjendtë në disiplinën kërcime të sinkronizuara tek vajzat në moshë 17-21 vjeç në kampionatin botëror në kërcime në trampolinë për të rinj e të reja dhe adoleshentë që starton sot në..

botuar më 17-11-17 4.54.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov fitoi kundër David Goffin dhe u klasifikua për gjysmëfinalet e turneve të ATP në Londër

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov luajti shkëlqyeshëm kundër belgut David Goffin në një ndeshje kyçe të finaleve të ATP në Londër. Dimitrov, i cili është në vendin e 6 në ranglistën botërore, shënoi fitoren e tij të dytë të pastër në grupin “..

botuar më 17-11-15 6.37.MD
Emilija Grueva (e dyta nga e majta)

Një bullgare kryesoi boksin botëror tek femrat

Gruaja e vetme, e cila është anëtare e Këshillit Drejtues të Federatës Bullgare të Boksit-Emilija Grueva, qe e zgjedhur për kryetare të komisionit të femrave pranë Asociacionit Ndërkombëtar të Boksit. Duke e zënë këtë post Grueva automatikisht bëhet dhe..

botuar më 17-11-15 10.25.PD

Grigor Dimitrov e filloi me fitore turneun në Londër

Raketa e parë e tenisit bullgar të meshkujve Grigor Dimitrov filloi me sukses pjesëmarrjen e vet të parë në turneun final të ATP në Londër, pasi për 2 orë e 20 minuta mundi austriakun Dominic Thiem me 2:1 setë (6:3,5:7,7:5). Numri 1 në botë Rafael Nadal..

botuar më 17-11-14 10.26.PD

Bullgaria mori titullin botëror të futbollit për nxënës

Skuadra e futbollit e shkollës së mesme shtetërore “Shën Klementi i Ohrit” në qytetin Lloveç, e cila zuri vendin e dytë në Kampionatin Botëror të Futbollit për Nxënës gjatë vitit 2016, mori titullin botëror të futbollit për nxënës. Kjo u bë e qartë pasi..

botuar më 17-11-08 4.35.MD
Boksieri bullgar Tervell Pulev

Tervell Pulev kundër ish-kampionit botëror në Berlin

Tervell Pulev do të ndeshet me një rival shumë të fortë në gala mbrëmjen ndërkombëtare të boksit në Berlin më 11 nëntor. Kundër mbajtësit bullgar të medaljes së bronztë në kategorinë gjysmë të rëndë në Lojërat Olimpike në Londër 2012 do të ngrihet..

botuar më 17-11-07 1.42.MD
Grigor Dimitrov

Tenisti më i mirë bullgar u bë i gjashti në ranglistën botërore

Grigor Dimitrov kaloi dy pozita përpara në ranglistën botërore të tenisit, dhe kështu u radhit në vendin e gjashtë. Për këtë ndihmoi edhe fakti, se Novak Xhokoviçi dhe Andi Mëri nuk u përfshinë në turneun Mastërs në Paris dhe kështu humbën pikat e tyre...

botuar më 17-11-06 12.08.MD