Grigor Dimitrov në tetë finalen në Madrid

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua në tetë finalet të Mastërs turneut në korte të kuqe në Madrid, pasi mundi gjigantin kroat Ivo Karlloviç me 6-3, 7-5. Për një vend në çerekfinalet bullgari do të luftojë kundra Dominik Tijm nga..

botuar më 17-05-11 10.54.PD

Grigor Dimitrov fitoi një turne demonstrativ në Madrid

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov fitoi turneun demonstrativ “Tie Break Tens” në Madrid, duke mposhtur në final përfaqësuesin e mikpritësve Feliciano Lopes me rezultat 10:7. Një pjesë e të ardhurave do të ofrohet për një fondacion bamirës që..

botuar më 17-05-05 9.59.PD

Ansambli bullgar i vajzave mori medaljen e argjendtë në Turneun “Sofia Cup”

Në Turneun Ndërkombëtar të Gjimnastikës Ritmike “Sofia Cup”, që mbahet në Sofje, në shumëgarëshin me ushtrimin me 10 shkopinj ansambli bullgar i vajzave fitoi medaljen e argjendtë. Ky turne është kontrollimi i fundit para Kampionatit Evropian të..

botuar më 17-05-03 12.24.MD

Turneu Ndërkombëtar i Gjimnastikës Ritmike “Sofia Cup” filloi me pjesëmarrje rekorde

Në Sallën e kryeqytetit “Arena Armeec” u hap edicioni i radhës i Turneut Ndërkombëtar të Gjimnastikës Ritmike për femra dhe vajza “Sofia Cup”. Marrin pjesë 51 gjimnaste, 31 prej të cilave vajza dhe 20 femra. Në vazhdim të dy ditëve do të rivalizojnë..

botuar më 17-05-02 3.48.MD

Gjimnastet bullgare fituan një komplet medaljesh në kampionatin botëror në Baku

Skuadra kombëtare e gjimnastikës ritmike dje u kthye në Sofje me një komplet medalesh nga kryeqyteti i Azerbajxhanit Baku, ku ansambli bullgar fitoi medaljen e artë në garën me disa disiplina, medaljen e argjendtë në paraqitjen me topa dhe   litarë dhe..

botuar më 17-05-02 12.03.MD

Alpinizmi bullgar – që nga fillimi e këtej

Alpinizmi ka lindur në plan botëror që para 230 vitesh. Klubi i parë Alpin u themelua në Londër në vitin 1857, ndërsa ai bullgar – disa dekada më vonë. Megjithëse është mjaftë më i ri, alpinizmi bullgar e ka vendin e vet të denjë, sipas doc...

botuar më 17-04-30 10.15.PD

Bullgarja Dënekova dëshmoi se nuk ka përdorur doping

Komisioni disiplinor pranë Komitetit Olimpik Bullgar justifikoi rekordmenen kombëtare në 3 000 metra stijpëllçejz /vrapim me pengesa/ Sillvija Dënekova rreth rastit me doping provën pozitive , të dhënë përpara fillimit të lojëra Olimpike në Rio de..

botuar më 17-04-27 2.36.MD

Gjimnastet bullgare triumfuan me shtatë medalje në Tashkent

Ansambli bullgar i gjimnastikës ritmike triumfoi në garat e Kupës Botërore në Tashkent të Uzbekistanit, duke fituar shtatë medalje. Ansambli fitoi medaljen e artë në finalet me tre topa dhe dy litarë, duke mundur Ukrainën dhe Rusinë. Medaljet e tjera..

botuar më 17-04-24 12.13.MD
Tenisti bullgar Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov me humbje të katërt për pesë ndeshjet e fundit

Bullgari Grigor Dimitrov humbi mundësinë që të kthehet në Top 10 të listës botërore të tenisit, pasi humbi ndeshjen e tij të parë nga turneu “Masters” në Monte Karlo kundër gjermanit Jan Lenard Shtruf me rezultat 4:6, 3:6, 2:6. Tani ai ka një pasiv prej..

botuar më 17-04-20 10.20.PD
Grigor Dimitrov

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov filloi me mossukses sezonin në fushat e kuqe

Në Turneun e Asociacionit të Profesionistëve Tenistë ATP 250 në Marrakesh të Marokut, tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov humbi me 4:6, 6:1 dhe 1:6 ndeshjen me spanjollin Tomi Robredo, i cili është nën numrin 389 në botë. Kështu bullgari përfundoi..