Fotografi nga edicioni i kaluar i turneut

Fillon turneu i boksit “Stranxha”

27 sportistë (14 meshkuj dhe 13 femra) do të jenë përfaqësuesit e Bullgarisë në edicionin e 69-të të turneut më të vjetër ndërkombëtar në Evropë – “Stranxha”. Çelja e tij është sot në orën 18.00 dhe do të vazhdojë deri më 25 shkurt. Në turne..

botuar më 18-02-19 5.18.MD

Gjimnastet bullgare morën 7 medalje në Moskë

Në turneun e gjimnastikës ritmike të serive Gran Pri në Moskë dhe në turneun ndërkombëtar vajzat bullgare fituan shtatë medalje. Ansambli mbaroi në vendin e dytë në shumëgarësh, kurse në finale mori arin për vallen me pesë rrethe, dhe argjendin – me tre..

botuar më 18-02-19 2.03.MD
Grigor Dimitrov në Roterdam

Grigor Dimitrov arriti të kualifikohet në gjysmëfinalen e turneut të Roterdamit

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov për herë të dytë pas vitit 2013 do të luajë në gjysmëfinalen e turnirit të tenisit në sallë në qytetin holandez Roterdam. Dimitrovi është vendosur në vend të dytë në listën e këtij kampionati dhe fitoi..

botuar më 18-02-16 5.27.MD
Mundësi bullgar Mihaill Ganev

Mundësi Mihaill Ganev me medalje të bronztë nga Euro 2017 pas rezultateve për doping

Kampioni botëror i vitit 2010 Mihaill Ganev do të marrë medalje nga kampionati evropian i mundjes në Novi Sad gjatë vitit 2017, në të cilin ai u klasifikua në vendin e pestë. Mbajtësi i medaljes së bronztë në kategorinë e tij deri në 97..

botuar më 18-02-16 4.55.MD

Aleksandra Zhekova u radhit e gjashta në snoubordin e Lojërave Dimërore Olimpike

Snoubordistja më e mirë bullgare Aleksandra Zhekova përfundoi e gjashta në disiplinën snoubordkros të Olimpiadës në Pjongçang. Vendi i saj i gjashtë është klasifikimi më i mirë i një sportisti bullgar në ato gara deri tashti. Në Olimpiadën e kaluar në..

botuar më 18-02-16 11.46.PD

Skuadra bullgare “Ludugorec” humbi nga ekipi “Millan” në terren të vet

Kampioni i Bullgarisë, ekipi “Ludogorec”, humbi me 0:3 nga skuadra “Millan” në një ndeshje si mikpritëse në qytetin Razgrad nga 1/16 finalet e Ligës Evropa. Në këtë mënyrë ekipi italian ia garantoi vetes vazhdimin në fazën vijuese të turneut. Ndeshja..

botuar më 18-02-16 10.06.PD
Kampioni bullgar i futbollit

Moti i keq nuk do të jetë pengesë për zhvillimin e ndeshjes midis “Lludogorec” dhe “Milan”

Këtë mbrëmje kampioni bullgar i futbollit “Lludogorec” do të ndeshet në Razgrad me skuadrën më të mirë italiane të futbollit “Milan”. Pasi mbërritën dje në mbrëmje në qytet italianët ishin befasuar pakëndshëm nga temperaturat e ulëta atmosferike dhe..

botuar më 18-02-15 12.13.MD

Në Rotërdam Dimitrov mundi Sugitën, do të ndeshet me Krainoviçin

Në një ndeshje nga rrethi i parë i turneut të tenisit në Roterdam, Grigor Domitrov mundi japonezin Juiçi Sugita   me 6:4,7:6(5). Në rrethin e dytë bullgari del kundër serbit Filip Krainoviç, me të cilin deri tani kanë luajtur 3 ndeshje, që të tria..

botuar më 18-02-15 10.32.PD
Mirza Bashiç është fituesi i DIEMA XTRA Sofia Open

Boshnjaku Mirza Bašić fitoi turneun ATP në Sofje

Ndeshjen finale të turneut të tenisit ATP në Sofje për meshkuj DIEMA XTRA Sofia Open, para 10 500 adhuruesve, e fitoi boshnjaku Mirza Bashiç. Rivali i tij në këtë ndeshje ishte rumuni Marius Copil, që e humbi takimin me rezultat 7-6 (6), 6-7 (4),..

botuar më 18-02-12 10.13.PD
Ekaterina Dafovska

Sukseset bullgare në Lojërat olimpike dimërore

Për pjesëmarrjen e bullgarëve në Lojërat olimpike dimërore mund të thuhen shumë gjëra. Për shembull, se nuk jemi ndër “ato kombet”, të cilat “janë abonuar” me medaljet. Nga një këndvështrim tjetër mund të thuhet se arritjet tona në “sportet e..