Ruzhdi Ruzhdi përsëri është kampion botëror

Kampioni olimpik në hedhjen e gjyles nga Lojrat Paraolimpike në Rio de Zhanejro Ruzhdi Ruzhdi fitoi një medalje të re në Kampionatin botëror të atletikës së lehtë për njerëz me aftësi të kufizuara në Londër, duke vendosur një rekord të ri botëror në..

botuar më 17-07-21 5.12.MD
Liga Evropa

Skuadra bullgare “Levski” nuk do të vazhdojë garat në Ligën Evropa, përderisa ekipi tjetër bullgar “Botev” do të rivalizojë edhe në javën e dytë të kualifikimeve

Skuadra futbollistike “Levski” përfundoi pjesëmarrjen e sivjetshme në turnetë evropiane të klubeve pasi humbi nga ekipi “Hajduk” në javën e dytë të kualifikimeve të Ligës Evropa dhe me rezultat të përgjithshëm 1:3 nuk do të vazhdojë garën. Në të njëjtën..

botuar më 17-07-21 8.55.PD

Një sërë rekordesh u shënuan në Kampionatin Botëror të Kanotazhit në qytetin bullgar Pllovdiv

Në seritë e Kampionatit Botëror të Kanotazhit për Meshkuj dhe Femra deri në 23 vjeç, që zhvillohet në qytetin Pllovdiv, u përmirësuan 8 rekorde të kampionateve (rekorde jozyrtare botërore). Që me startimin tetëshet e femrave dhanë një shembull pasi në..

botuar më 17-07-20 4.07.MD
Tenisti bullgar Grigor Dimitrov

Përfundoi pjesëmarrja e Grigor Dimitrovit në Wimbledon

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov humbi nga Roger Federer dhe përfundoi pjesëmarrjen e tij në turneun e parafundit të vitit nga “Grand Slam”-i.  Zvicerani fitoi në mënyrë kategorike me rezultat 6-4, 6-2, 6-4 për një orë e 37 minuta.  Deri tani ai ka..

botuar më 17-07-11 9.12.PD
Emi-Mari Todorova

Bullgaria me 3 finaliste në kampionatin Evropian në boks

Bullgaria do të ketë 3 pjesëmarrëse në ndeshjet finale të Kampionatit Evropian të boksit për vajza / deri më18 vjeç/ dhe këto janë Emi-Mari Todorova /48 kilogramë/, Gorjana Stoeva /51 kg./ dhe Asllëhan Mehmedova /64 kg./. Sensacionin e madh dje e..

botuar më 17-07-07 11.16.PD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov korr fitore me lehtësi në Kampionatin “Uuimbëlldën”

Grigor Dimitrov u klasifikua për raundin e tretë të Kampionatit të Hapur të Tenisit të Britanisë së Madhe. Tenisti më i mirë bullgar, i cili është nën numrin 13 në skemë, mundi me 6:3, 6:2, 6:1 tenistin e Qipros Markos Badatis për 105 minuta. Me këtë..

botuar më 17-07-06 5.33.MD

Lojtarë nga 15 shtete masin forcat e veta në turneun e brixhit në Allbena

Në kuadrin e festivalit të 35 ndërkombëtar për brixh "Albena 2017", me pjesëmarrjen e 60 çifteve prej 15 shteteve   në vendpushimin Albena në breg të Detit të Zi, filloi “maratona” treditore të turneut të brixhit për çifte “Kongres Allbena”. Pas dy..

botuar më 17-07-05 10.54.PD
Dimitrov dhe Pironkova

Start i suksesshëm i tenistëve bullgarë në Uimbëlldën

Në raundin e parë të Kampionatit Uimbëlldën bullgari Grigor Dimitrov arriti fitore kundër argjentinasit Diego Shvarcman me rezultate 7:6 (4), 6:2, 6:2. Në raundin e dytë Dimitrovi do të ndeshet me veteranin qipriot Markos Bagdatis. Në raundin e..

botuar më 17-07-05 9.22.PD
Grigor Dimitrov

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov përfundoi pjesëmarrjen në Kuins

BullgariGrigor Dimitrov përfundoi me pjesëmarrjen në turneun e fushave të tenisit me bar në Kuins Kllëb, Londër, pasi në gjysmëfinalen humbi me 1:2 sete nga spanjolli Felisiano Llopes. Turneu i ardhshëm i tenistit bullgar është Uimbëlldën, ku ai do të..

botuar më 17-06-26 9.22.PD
tenisti bullgar Grigor Dimitrov

Dimitrovi u klasifikua për raundin e dytë të “Quins”-it

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov ( i cili është në vend të 11-të në listën botërore) kaloi me lehtësi raundin e parë të turneut mbi bar “Queens” në Londër, duke mposhtur Rian Harris (SHBA) me rezultat 6:3, 6:1 brenda vetëm 54 minutash. Në..

botuar më 17-06-19 5.58.MD