Dita në fotografi

| rinovuar më 17-02-17 4.10.MD

Снимка
Me rastin e përvjetorit të 144-të nga vrasja e heroit kombëtar Vasil Levskit fëmijë nga tërë Bullgaria përfshihen në karaulin e nderit para Monumentit të Apostullit të Lirisë në Sofje. Ata janë veshur në kopje të uniformave të Legjionit të parë bullgare, në të cilin vetë Levski ka marrë pjesë. Foto: BGNES

Снимка
Në Galerinë Kombëtare të Arteve u hap ekspozita e prof. Ivan Gazdovit. Në të janë përfshirë mbi 100 vepra – pllakate, piktura dhe plastika prej metali. Foto: BTA

Снимка
Mjellmat të cilat e kalojnë dimrin në Gjirin e Varnës bëhen atraksion për fëmijë dhe të rritur gjatë muajve të ftohta. Foto: BTA

Снимка
Në shtëpinë e njërit prej mjekëve të parë të diplomuar në qytetin e Plovdivit dr. Stojan Çomakov është renditur eskpozita e përhershme e piktorit të shquar bullgar Zllatju Bojaxhiev. Shtëpia është ndërtuar gjatë periudhës 1858-1860 nga muratorë të Koprivshticës. Foto: BTA
print Printo
Më shumë nga rubrika

Dita në fotografi

Kubrat Pulevi dhe Kevin Xhonsëni mbërritën sot në Bullgari për ndeshjen e tyre më 28 maj në sallën “Arena Armeec”. Dy boksierët do të konkurrohen për titullin interkontinental të IBF. Foto: BGNES Një konkurs për..

rinovuar më 17-04-25 2.51.MD

Dita në fotografi

Në Klubin Ushtarak Qendror të Sofjes u mbajt paraqitja e botimit të ri të librit “Ditari i Mbretit-Çlirues mbi çlirimin e Bullgarisë” nga Leonid Çiçagovi. Aktiviteti është me rastin e 140-vjetorit të nënshkrimit të Manifestit të..

rinovuar më 17-04-24 3.08.MD

Dita në fotografi

Në qytetin e Bllagoevgradit sot u shënua 166-vjetori i lindjes së heroit të Kryengritjes së Prillit më 1876 – Georgi Izmirliev-Makedonçeto. Festimi filloi me vendosjen e luleve para monumentit në kopshtin e Shkollës së..

rinovuar më 17-04-21 3.52.MD