Dita në fotografi

| rinovuar më 17-04-21 3.52.MD

Снимка
Në qytetin e Bllagoevgradit sot u shënua 166-vjetori i lindjes së heroit të Kryengritjes së Prillit më 1876 – Georgi Izmirliev-Makedonçeto. Festimi filloi me vendosjen e luleve para monumentit në kopshtin e Shkollës së mesme “Georgi Izmirliev”. Sot shtëpia lindëse e heroit vendas, e cila është kthyer në muze, mirëpriti shumë mysafirë. Foto: BTA

Снимка
Me një flashmob të bibliotekarëve dhe të lexuesve të cilët lexojnë duke ecur, Biblioteka “Nikolla Vancarov” e Kërxhallit e provokon te banorët e qytetit interesimin ndaj leximit. “Marshimi i lexuesit” në qendrën e qytetit i tërhoqi shikimet e kalimtarëve. Iniciativa zhvillohet për herë të parë, kurse nga biblioteka shprehën shpresë për tërheqjen e më shumë ndjekësve. Foto: BTA

Снимка
Pas veprimeve madhështore të konservimit dhe të restaurimit u hapën për vizitorë kodrat trake Helvecija dhe Grifoni, të cilat gjenden afër qytetit të Shipkës. Varret e të ashtuquajturës Lugina e Mbretërve Trakë datohen te fundi i shekullit të V-të – fillimi i shekullit të IV-të para Krishtit. Foto: BGNES

Снимка
Në Radion Kombëtare Bullgare u çel ekspozita “Meny për udhëtim”, në të cilën janë paraqitur 25 fotografi nga tërë bota të gërshetuara me poezi hajku. Projekti i bashkon përjetimet e këngëtares operistike Diljana Georgieva dhe të poetit Petër Pavllov nga udhëtimet nëpër vende të ndryshme dhe shpreh këndvështrimin e tyre specifik mbi mjedisin urban dhe natyrën përreth. Foto: BNR

Снимка
Në “Sofje Tech Park” hapi dyer për vizitorë salla më e madhe sportive për ngjitje te ne. Ajo u krijua nga lideri botëror në përpunimin e mureve artificiale të ngjitjes “Walltopia” dhe disponon me 1500 metra katror mure, 19 metra lartësi dhe 117 linja të ngjitjes. Foto: BTA
print Printo
Më shumë nga rubrika

Dita në fotografi

Breshkët në Kopshtin e Borisit i gëzojnë rrezet e diellit. Foto: BTA Artisti i njohur Ulay hapi ekspozitën e tij të parë fotografike në Bullgari. Ideja kryesore e ekspozitës “Unë Tjetri” është të paraqesë historikun e..

rinovuar më 17-04-28 2.24.MD

Dita në fotografi

Qyteti i Vracës është mikpritës i garës “Kompania më e mirë arsimore”, organizuar nga “Junior Achievement Bullgaria”. Në të marrin pjesë 24 kompani arsimore nga 10 shkolla të Bullgarisë. Synimi i aktivitetit është t’u jepet..

rinovuar më 17-04-27 2.54.MD

Dita në fotografi

Mbi 200 kg heroinë në kanaçe u zbuluan nga doganierët në PKK “Kapitan Andreevo” në kufirin bullgaro-turk. Foto: BGNES Po vazhdon ndërtimi i aksit të metros në bulevardet “Gore Dellçev” dhe “Car Boris Treti” të Sofjes. Foto:..

rinovuar më 17-04-26 3.06.MD