Mirella Demireva u klasifikua për finalet e kërcimit së larti në Londër

Mirella Demireva
Foto: EPA/BGNES

Në ditën e shtatët të Kampionatit Botëror të atletikës së lehtë në Londër bullgarja Mirella Demireva përmirësoi rezultatin më të mirë të saj për këtë sezon, duke e tejkaluar me 2 centimetra, dhe 192 centimetrat e arritura i siguruan asaj vend ndër 12 finalistet. 

Sprinterja më e madhe bullgare Ivet Lallova nuk u klasifikua për finalet e disiplinës 200 metra. Kështu Lallova përfundoi pjesëmarrjen e saj Kampionatin Botëror në Londër. Ajo mori pjesë në gjysmëfinalet e disiplinave 100 dhe 200 metra. 


Më shumë nga rubrika

Gjimnastet bullgare morën 7 medalje në Moskë

Në turneun e gjimnastikës ritmike të serive Gran Pri në Moskë dhe në turneun ndërkombëtar vajzat bullgare fituan shtatë medalje. Ansambli mbaroi në vendin e dytë në shumëgarësh, kurse në finale mori arin për vallen me pesë rrethe, dhe argjendin – me tre..

botuar më 18-02-19 2.03.MD
Grigor Dimitrov në Roterdam

Grigor Dimitrov arriti të kualifikohet në gjysmëfinalen e turneut të Roterdamit

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov për herë të dytë pas vitit 2013 do të luajë në gjysmëfinalen e turnirit të tenisit në sallë në qytetin holandez Roterdam. Dimitrovi është vendosur në vend të dytë në listën e këtij kampionati dhe fitoi..

botuar më 18-02-16 5.27.MD
Mundësi bullgar Mihaill Ganev

Mundësi Mihaill Ganev me medalje të bronztë nga Euro 2017 pas rezultateve për doping

Kampioni botëror i vitit 2010 Mihaill Ganev do të marrë medalje nga kampionati evropian i mundjes në Novi Sad gjatë vitit 2017, në të cilin ai u klasifikua në vendin e pestë. Mbajtësi i medaljes së bronztë në kategorinë e tij deri në 97..

botuar më 18-02-16 4.55.MD