Mirella Demireva u klasifikua për finalet e kërcimit së larti në Londër

Mirella Demireva

Në ditën e shtatët të Kampionatit Botëror të atletikës së lehtë në Londër bullgarja Mirella Demireva përmirësoi rezultatin më të mirë të saj për këtë sezon, duke e tejkaluar me 2 centimetra, dhe 192 centimetrat e arritura i siguruan asaj vend ndër 12 finalistet.

Sprinterja më e madhe bullgare Ivet Lallova nuk u klasifikua për finalet e disiplinës 200 metra. Kështu Lallova përfundoi pjesëmarrjen e saj Kampionatin Botëror në Londër. Ajo mori pjesë në gjysmëfinalet e disiplinave 100 dhe 200 metra.

Alpinisti Atanas Skatov – për kthesat dhe vendimet në jetë

Atanas Skatov, i cili u ngjit në majën e gjashtë për nga lartësia në planet Cho Oyu (8201 metra), pa aparat oksigjeni, para pak kohe mori distinktivin “Bullgaria e Artë” për sportist të muajit maj. Gjatë vitit 2017 pasi u ngjit vetë në majën më..

botuar më 18-06-23 10.35.PD
Sillvia Georgieva

Sillvia Georgieva është kampionia e Ballkanit në 3000 metra

Sportistja e atletikës së lehtë Sillvia Georgieva fitoi medaljen e artë në Kampionatin ballkanik për adoleshentë në moshë mbi 20 vjeç në Stambollin e Turqisë. Bullgarja triumfoi në 3000 metra me rekord personal 9:51.77 min. Medalje të..

botuar më 18-06-22 4.59.MD

Grigor Dimitrovi u largua nga “Queen’s Club Championships"

Mbajtësi i 12 titujve   nga Grand Slam Novak Xhokoviç i vuri fund pjesëmarrjes së Grigor Dimitrovit  në turneun e tenisit në "Në Qeen's Club Championships" ku për vetëm 65 minuta e mundi me 6:4, 6:1. Ky qe dhe suksesi i pestë i radhës i Xhokoviçit..