Sportistet bullgare të gjimnastikës ritmike fituan medalje në Kampionatin Botëror në Itali

Sportistet bullgare të gjimnastikës ritmike morën medaljen e bronztë në ushtrimin me tri topa dhe dy litarë në Kampionatin Botëror të Gjimnastikës Ritmike në Petaro të Italisë. Vendin e parë dhe medaljen e artë fitoi pesëshja e Rusisë. Në vendin e dytë me medaljen e argjendtë u klasifikua ekipi i Japonisë. Bullgaria përfundoi e katërta në klasifikimin e medaljeve me një të argjendtë në shumëgarëshin e ansambleve dhe dy të bronzta, fituara nga Nevjana Vlladinova në finalin me top dhe nga ansambli në finalin me topa dhe litarë.

Pjesëmarrja e “Lludogorec”-it në Ligën e Evropës filloi me barazi

Kampioni bullgar i futbollit “Lludogorec” filloi pjesëmarrjen e tij në grupin C të Ligës së Evropës me barazi 0:0 si mysafir i skuadrës turke “Stamboll Bashakshehir”. Në një ndeshje tjetër të të njëjtit grupi “Hoffenheim” humbi befasisht me..

botuar më 17-09-15 10.25.PD

Klasifikimi i Bullgarisë në listën e FIFA-së për këtë vit – më i miri që nga 2010-a e këtej

Kombëtarja bullgare e futbollit po ndodhet në pozitën e 38-të në listën botërore të FIFA-së – ky është një përparim me 14 vende. Pas nesh ndodhen skuadrat e shteteve si Japonia, Paraguai, Rumania. Klasifikimi i Bullgarisë është më i miri që nga viti..

botuar më 17-09-14 3.15.MD

Paraqitje e suksesshme e kikboksierëve bullgarë në Kampionatin Evropian në Shkup

Kikboksierët bullgarë u paraqitën shkëlqyeshëm në Kampionatin Evropian për kadetë në Shkup. Përfaqësuesit e Konfederatës Bullgare të Kikboksit dhe Muaj Tajit fituan dhjetë tituj dhe u klasifikuan në vendin e tetë në garën e skuadrave për nga medaljet,..