Sportistet bullgare të gjimnastikës ritmike fituan medalje në Kampionatin Botëror në Itali

Foto: Federata Bullgare e Gjimanstikës Ritmike

Sportistet bullgare të gjimnastikës ritmike morën medaljen e bronztë në ushtrimin me tri topa dhe dy litarë në Kampionatin Botëror të Gjimnastikës Ritmike në Petaro të Italisë. Vendin e parë dhe medaljen e artë fitoi pesëshja e Rusisë. Në vendin e dytë me medaljen e argjendtë u klasifikua ekipi i Japonisë. Bullgaria përfundoi e katërta në klasifikimin e medaljeve me një të argjendtë në shumëgarëshin e ansambleve dhe dy të bronzta, fituara nga Nevjana Vlladinova në finalin me top dhe nga ansambli në finalin me topa dhe litarë.

Më shumë nga rubrika

Medalje e argjendtë për Bullgarinë në startin e Kampionatit Botëror në kërcime në trampolinë në Sofje

Motrat Mariella Peneva dhe Hristina Peneva fituan dekoratë të argjendtë në disiplinën kërcime të sinkronizuara tek vajzat në moshë 17-21 vjeç në kampionatin botëror në kërcime në trampolinë për të rinj e të reja dhe adoleshentë që starton sot në..

botuar më 17-11-17 4.54.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov fitoi kundër David Goffin dhe u klasifikua për gjysmëfinalet e turneve të ATP në Londër

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov luajti shkëlqyeshëm kundër belgut David Goffin në një ndeshje kyçe të finaleve të ATP në Londër. Dimitrov, i cili është në vendin e 6 në ranglistën botërore, shënoi fitoren e tij të dytë të pastër në grupin “..

botuar më 17-11-15 6.37.MD
Emilija Grueva (e dyta nga e majta)

Një bullgare kryesoi boksin botëror tek femrat

Gruaja e vetme, e cila është anëtare e Këshillit Drejtues të Federatës Bullgare të Boksit-Emilija Grueva, qe e zgjedhur për kryetare të komisionit të femrave pranë Asociacionit Ndërkombëtar të Boksit. Duke e zënë këtë post Grueva automatikisht bëhet dhe..

botuar më 17-11-15 10.25.PD