Bullgaria është mikpritëse e Kampionatit Evropian të tenisit të plazhit

Foto: arkiv

Për të dytën herë me radhë Bullgaria është mikpritëse e Kampionatit Evropian të Tenisit të Plazhit. Turneu zhvillohet në vendpushimin “Santa Marina” në Sozopoll me pjesëmarrjen e 112 çifteve garuese nga 22 shtete. Favoriti për vendin e parë është skuadra e Italisë, e cila u bë kampion botëror në Moskë. Konkurrenti i tyre më i madh janë nënkampionët e planetit nga Rusia. Tenistët e Bullgarisë kanë shpresa të mëdha për ta përmirësuar paraqitjen e tyre të mirë në kampionatin e kaluar evropian.

Më shumë nga rubrika

Medalje e argjendtë për Bullgarinë në startin e Kampionatit Botëror në kërcime në trampolinë në Sofje

Motrat Mariella Peneva dhe Hristina Peneva fituan dekoratë të argjendtë në disiplinën kërcime të sinkronizuara tek vajzat në moshë 17-21 vjeç në kampionatin botëror në kërcime në trampolinë për të rinj e të reja dhe adoleshentë që starton sot në..

botuar më 17-11-17 4.54.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov fitoi kundër David Goffin dhe u klasifikua për gjysmëfinalet e turneve të ATP në Londër

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov luajti shkëlqyeshëm kundër belgut David Goffin në një ndeshje kyçe të finaleve të ATP në Londër. Dimitrov, i cili është në vendin e 6 në ranglistën botërore, shënoi fitoren e tij të dytë të pastër në grupin “..

botuar më 17-11-15 6.37.MD
Emilija Grueva (e dyta nga e majta)

Një bullgare kryesoi boksin botëror tek femrat

Gruaja e vetme, e cila është anëtare e Këshillit Drejtues të Federatës Bullgare të Boksit-Emilija Grueva, qe e zgjedhur për kryetare të komisionit të femrave pranë Asociacionit Ndërkombëtar të Boksit. Duke e zënë këtë post Grueva automatikisht bëhet dhe..

botuar më 17-11-15 10.25.PD