Asambleja ligjore e BE-së për Radio dhe Televizion po mblidhet në Sofje

Drejtori i Radios Kombëtare Bullgare Aleksandër Velev
Foto: BTA

Në Sofje filloi mbledhja e Asamblesë së 14-të Ligjore të Bashkimit Evropian për Radio dhe Televizion (EBU), mikpritëse e së cilës është Radioja Kombëtare Bullgare.

Përshëndetje ndaj pjesëmarrësve drejtoi Zëvendësministri i Kulturës Rumen Dimitrov, duke thënë se Bullgaria do të jetë qendra e dialogut dhe kompromiseve të arsyetuara, ku do të argumentohen qëllimet e tregut të vetëm digjital, ku do të mbrohen të drejtat e autorëve dhe të drejtat e tjera të ngjashme në mediat publike.

Në fjalimin e tij gjatë çeljes së mbledhjes drejtori i përgjithshëm Radios Kombëtare Bullgare Aleksandër Velev tha se digjitalizimi është e ardhmja e radios, sfidat e lidhura me digjitalizimin janë të shumta, por njëkohësisht ai jep shumë mundësi dhe përparësi për shërbime më të mira. Sipas tij do të bëhet çmos për implementimin e radios digjitale (DAB+) në tregun bullgar.


Më shumë nga rubrika
Kryeministri bullgar Bojko Borisov

Bullgaria ofron 500 mijë euro për Fondin e Mirëbesimit për Afrikën

Bullgaria do të marrë pjesë me të paktën 500 mijë euro për plotësimin e Fondit Urgjent të Mirëbesimit për Afrikën – tha kryeministri Bojko Borisov para mikrofonit të Radios Kombëtare Bullgare.  Kryeministri mori pjesë në mbledhjen e udhëheqësve..

botuar më 17-10-20 3.13.MD

Ministrija e jashtme bullgare në kuadrin e vizitës në Kosovë vizitoi Shtabin e KFOR-it

Ditën e dytë të vizitës në Kosovë ministrja e punëve të jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva vizitoi Shtabin e KFOR-it në Prishtinë. Në një takim me kontingjentin bullgar ministrja përgëzoi përbërjen për plotësimin e mirë të detyrave, gjë me të cilën..

botuar më 17-10-20 1.52.MD
Kryetari i Parlamentit të Greqisë Nikolaos Vucis

Greqia premton përkrahje për kryesinë bullgare të BE-së

Kryetari i Parlamentit të Greqisë Nikolaos Vucis deklaroi nga tribuni i Parlamentit në Sofje se Greqia do të jetë pranë Bullgarisë gjatë kryesisë së saj të Këshillit të BE-së. Duhet të bashkëpunojmë mbi problemet e migrantëve dhe refugjatëve, projektet..

botuar më 17-10-20 12.03.MD