Kryeministri i Bullgarisë u takua me homologun e tij italian

Kryeministrat Borisov dhe Xhentilloni
Foto: BGNES

Kryesia bullgare e Këshillit të BE-së është një mundësi për avancimin e integrimit evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Këtë e tha kryeministri italian Paollo Xhentilloni në një takim me homologun e tij bullgar Bojko Borisov, i cili ndodhet për një vizitë pune në Itali. Të dy kryeministrat diskutuan probleme të lidhura me migrantët në Evropë dhe domosdoshmërinë e një solidariteti më të madh me vendet e vijës së parë, të cilët ndodhen nën presionin e fortë të fluksit të emigrantëve.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria përshëndet vendimin e Parlamentit në Shkup për ndryshimin e emrit të Maqedonisë

Me shumicën e kualifikuar 80 deputetë “pro”, sa 2/3-tat e nevojshme, Parlamenti në Shkup pranoi ndryshimet e Kushtetutës që ia hapin rrugën ndryshimit të emrit nga Republika e Maqedonisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut. Ndryshimi i emrit, për të..

rinovuar më 18-10-20 2.09.MD

Bullgaria ia dorëzoi Rumanisë kryesinë e strategjisë së BE-së për rajonin pranë Danubit

Bullgaria ia dorëzoi Rumanisë kryesinë e strategjisë së BE-së për rajonin pranë Danubit. Zëvendës ministrja e zhvillimit regjional Denica Nikollova, koordinatore kombëtare e strategjisë, ia dorëzoi simbolikisht kryesinë – timonin e anijes, zotit Viktor..

botuar më 18-10-19 6.56.MD
Marija Gabriell

Komisioni Evropian do të investojë 1.5 miliardë euro në zhvillimin e intelektit artificial

Deri në vitin 2020 Komisioni Evropian do të investojë 1.5 miliardë euro në zhvillimin e intelektit artificial. Këtë e njoftoi në qytetin bregdetar Varnë komisionarja evropiane e ekonomisë dhe shoqërisë digjitale Marija Gabriell. Ajo merr pjesë në hapjen..

botuar më 18-10-19 6.08.MD