Suksesi i nxënësve bullgarë në garën botërore të matematikës në Pekin

Foto: news.bnt.bg

Me 5 medalje të argjendta dhe një të bronztë u kthyen nxënësit nga shkolla “Shën Patriark Evtimij” në qytetin Plovdiv nga gara e tetë botërore të matematikës në Pekin. Ata ishin pjesëmarrësit më të rinj në garë, kurse përgatitja e tyre ka zgjatur vetëm 1 muaj. Një pjesë nga ushtrimet ishin mbi një material, të cilin fëmijët akoma nuk e kanë mësuar, sepse jepet në klasat më të larta, por pavarësisht nga kjo arritën sukses. Skuadra e përbërë prej nxënësve të klasës së shtatë, e cila e përfaqëson Bullgarinë në Pekin, është e përbërë prej 5 djemve dhe një vajze. Grupi është formuar përpara 2 vjetëve dhe nuk është specializuar në matematikë.

Më shumë nga rubrika

Ngjarje me adresë ballkanike

Bullgaria, Serbia, Greqia dhe Rumania – të bashkuar për zhvillimin e Ballkanit Në një takim katërpalësh në Beograd, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrat e Bullgarisë, Greqisë dhe Rumanisë – Bojko Borisov, Aleksis Cipras..

botuar më 17-12-11 1.54.MD

Ekspedita e 26-të Antarktike Bullgare

Studiuesit bullgarë realizojnë ekspeditën e radhës në Kontinentin e Akullt. Pas një udhëtimi të gjatë plotë rreziqe për shkak të akullnajave, më 1 dhjetor grupi i parë mbërriti në bazën “Shën Klimenti i Ohrid” në ishullin Livingstën. “ Detyra e..

botuar më 17-12-11 12.47.MD

Kryebashkiaku i Bllagoevgradit me dekoratë për zhvillimin e marrëdhënieve bullgaro-franceze

Kryetari i baskisë së qytetit të Bllagoevgradit (Bullgari Jugliundore) Atanas Kambitov u dekiorua me diplomë për zhvillimin e turizmit dhe të marrëdhënieve të përbashkëta kulturore bullgaro-franceze. Kjo u bë në konkursin “Mr & Mrs Ekonomia 2017”, të..

botuar më 17-12-10 9.40.PD