Këngëtarja popullore Valja Ballkanska mbushi 76 vjeç

Foto: BGNES

Më 8 janar këngëtarja popullore me “zërin kozmik” Valja Ballkanska mbushi 76 vjeç dhe në ditëlindjen e saj ajo u uroi të gjithë bullgarëve paqe dhe bereqet gjatë 2018-ës. Ajo shprehu lumturinë e saj se gjatë viteve të fundit bullgarët gjithnjë e më shumë nderojnë traditat dhe folklorin tonë, njerëzit e rinj kthehen te traditat. Incizimi më i shquar i këngëtares Valja Ballkanska është një interpretim pa shoqërim instrumental i këngës “Doli Delju kaçak”, i bërë në fundin e viteve të 60-të të shekullit të kaluar nga shkencëtari amerikan i folklorit bullgar Martin Koening dhe i regjistruar në pllakë gramofoni në SHBA. Disa vjet më vonë i njëjti incizim u bë pjesë e seleksionimit për Pllakën e Artë (mesazhi nga Toka, i cili do të fluturonte jashtë kufijve të Sistemit Diellor, në bordin e dy anijeve të njëjta kozmike, pjesë e programit Voyager të NASA-s). Kënga është përfshirë në 90-minutatat prej veprave muzikore të zgjedhura nga Karl Sagan dhe në vitin 1977 doli në kozmos. Në vitin 1997 Valja Ballkanska mori çmimin olimpik në Olimpiandën e Parë të Arteve në Los Anxheles. Ajo është mbajtëse e medaljes “Stara Pllanina” për vitin 2002 për kontribut në kulturën bullgare.

Më shumë nga rubrika

Një ekspozitë me antika bullgare është në krye të klasifikimit për ekspozitë më të autoritetshme

The Art Newspaper shpalli ekspozitën e Institutit Arkeologjik Kombëtare me Muze pranë Akademisë Bullgare të Shkencave “Ari i parë. Ada tepe: miniera më e lashtë e arit”, ekspozitën më të vizituar me tematikë antike gjatë vitit 2017. Klasifikimi është..

botuar më 18-04-15 11.15.PD

Fotografi Nikolla Mihov përpiqet të kuptojë se pse Mona Liza u bë “yll” i selfi-manisë

Një selfi me Mona Lizën është hiti ndër turistët botërorë, të cilët vizitojnë muzeun Luver të Parisit dhe magjepsen nga buzëqeshja enigmatike e kryeveprës së Leonardos. Para disa dekadash reaksionet ishin thjesht një shikim më i thelluar, por sot mania..

botuar më 18-04-14 1.25.MD

“Poezia në metro” na fton të paktën për një çast të zhytemi në kuptimin e fjalëve

A ka vend për poezi në metronë plot e përplot me njerëz dhe zhurma? Kategorikisht po. Këtë e provon Instituti Kulturor i Polonisë në Sofje, i cili për herë të tretë me radhë, bashkë me “Gazetën Letrare” i fton njerëzit që të ndalen të paktën për..

botuar më 18-04-14 10.55.PD