Rumen Radev: Kemi ambicien që Bashkimi Evropian të jetë më i fortë pas fundit të Presidencës Bullgare

Foto: eu2018bg.bg

Presidenti Rumen Radev deklaroi në takimin me Kryetarin e Komisionit Evropian Zhan-Klod Junker se, Bashkimi Evropian duhet të jetë akoma më i fort pas përfundimit të Presidencës Bullgare. Ai nënvizoi, se institucionet bullgare do të punojnë aktivisht dhe të bashkuar për realizimin e këtij qëllimi. Kryetari i Komisionit Evropian ripohoi përkrahjen e tij lidhur me përpjekjet e Bullgarisë të forcojë perspektivën për integrimin evropian të vendeve të Ballkanit Perëndimor. Rumen Radevi dhe Zhan Klod Junker shqyrtuan veprimet e ndërmarra gjatë vitit të fundit për përforcimin e mbrojtjes së përbashkët evropiane. Presidenti deklaroi gatishmërinë e vendit tonë të marrë pjesë në projekte të ardhshme të përbashkëta në sferën e industrisë ushtarake, shkencës dhe ndërtimit strategjisë së përbashkët të shteteve anëtare në fushën e mbrojtjes.


Më shumë nga rubrika

Sot kisha kremton Shën Andonin e Madh

Ditën e sotme (17 janar) Kisha Ortodokse Bullgare ia kushton Shen Andonit të Madh. Festa quhet nga populli Dita e Andonit dhe në të njerëzit kryejnë rite të ndryshme për parandalimin e sëmundjeve dhe për shëndet. Festrojnë ata që mbajnë emrat..

botuar më 19-01-17 9.57.PD

Ekaterina Zaharieva: Bullgarët që jetojnë prej vitesh në Britaninë e Madhe nuk do të kenë problem me mbetjen e tyre për shkak të Brexitit

Ministria e Punëve të Jashtme po përgatiti një fushatë të madhe informative nëpërmjet së cilës të informojë të gjithë bullgarët si të veprojnë në skenarët e ndryshme për Brexit. Këtë e bëri të ditur Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme..

botuar më 19-01-16 6.58.MD

Raport i BNR: Radio Bullgaria luajti rol të rëndësishëm si burim i informacionit për kryesinë bullgare të BE-së

Një rekord absolut prej 1 milionë dëgjuesve brenda një jave ka shënuar Radioja Kombëtare Bullare. Këtë e shpalli Drejtori i Përgjithshëm i Radios shoqërore Aleksandër Velev në një mbledhje të Këshillit të mediave elektronike. Ai prezantoi raportin për..

botuar më 19-01-16 4.42.MD