Për Evropë është me rëndësi që Turqia të respektojë marrëveshjen për migrantët

Kryeministri Bojko Borisov
Foto: BGNES

Kryeministri Bojko Borisov nënvizoi para gazetarëve se respektimi i marrëveshjes për ndalimin e fluksit të migrantëve nga ana e Turqisë është me rëndësi të madhe për Evropën.

Do të kërkojmë mënyra për përmirësimin e marrëdhënieve ndërmjet BE-së dhe Turqisë, sepse Turqia është fqinja tonë më e madhe, nënvizoi Borisovi. Ai shpjegoi se Turqia nuk është ndër shtetet e ftuara në Samitin e muajit maj në Sofje, në të cilin do të jenë të pranishëm liderët e BE-së dhe të shteteve të Ballkanit Perëndimor, sepse kështu do të zhvendoset aksenti i bisedimeve.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Radev për vizitë në Britaninë e Madhe

Në kuadrin e vizitës në Britaninë e Madhe presidenti bullgar Rumen Radev u takua me nënadmiralin Kllajv Xhonstën në komandën aleate detare të NATO-së. Të dy ata vlerësuan lartë kontributin bullgar në kuadrin e NATO-së dhe e vënë theksin mbi trajnimin e..

rinovuar më 18-10-17 7.23.MD
Viktorija Marinova

Nga Frankfurti u transportua i dyshuari për vrasjen e gazetares Viktorija Marinova

Me fluturim të rregullt nga Frankfurt u transportua Severin Krasimirov, i dyshuar për vrasjen e gazetares Viktorija Marinova. Nga aeroporti ai do të transportohet deri në arrest në qytetin danubian Ruse. Burrit 21 vjeçar duhet t’i ngrihen dy akuza – për..

botuar më 18-10-17 7.14.MD

“Gallëp”: 70 për qind nga bullgarët ndjejnë rritje të çmimeve

70 për qind prej bullgarëve janë të mendimit, se javët e fundit shihet një rritje e çmimeve të mallrave dhe shërbimeve. Këtë e tregon një anketim i Agjencisë Sociologjike “Gallëp” zhvilluar nga 5 deri më 12 tetor. Kjo tendencë ndihet më tepër nga më të..

botuar më 18-10-17 5.56.MD