Festivali i verës “Vilja e artë” po zhvillohet në Melnik

Foto: BGNES

Melnik është qyteza bullgare e shquar me verërat më të mira të llojit Mavrud. Prodhimtarisë tradicionale të verërave i është kushtuar festivali “Vilja e artë”. Sipas traditës ai zhvillohet çdo vit në qytetin jugor Melnik në mesin e shkurtit dhe në të prezantohen verërat më cilësore të prodhuara në kantinat e rajonit.

Më 11 dhe 12 shkurt banorët dhe mysafirët e Menikut do të degustojnë verëra cilësore. Festivali do të çelet me një ceremoni të krishterë për bereqet dhe sipas traditës verërat do të konkurrojnë në disa kategori. Vera e qytetit Melnik është aq e shquar tek ne dhe jashtë shtetit për shkak të cilësisë së rrushit që rritet vetëm në këtë rajon.

Më shumë nga rubrika

Nadja Kozhuharova: Pa dënime të rënda nuk do ta kufizojmë trafikun dhe eksploatimin e njerëzve

Gjithnjë e më shpesh e quajnë trafikun e njerëzve “robëri bashkëkohore”. Me rastin e 18 tetorit, ditës ndërkombëtare për luftimin e trafikimit të njerëzve në OKB konstatojnë me shqetësim të madh se eksploatimi në rritje – kryesisht ndër..

botuar më 18-10-18 2.30.MD

Çavdar Çotov – mjeshtri i biçikletave të personalizuara

A e mbani mend historinë për Princin e Vogël, i cili mësoi nga dhelpra ç’do të thotë të lidhesh me dikë. “Për mua ti aktualisht je vetëm një djalë, i cili u ngjan qindra djemve të tjerë. Dhe unë nuk kam nevojë për ty. Dhe ti nuk ke nevojë për mua...

botuar më 18-10-16 3.44.MD

Ngjarje me adresë ballkanike

Maqedonia fillon bisedime me NATO-n Bisedimet për aderimin e Maqedonisë me NATO-n do të fillojnë më 18 dhe 19 nëntor në selinë e Paktit në Bruksel, bëri të ditur zëdhënësi i qeverisë në Shkup. Mile Boshnjakovski. Ai deklaroi se Maqedonia..

botuar më 18-10-15 3.33.MD