Boshnjaku Mirza Bašić fitoi turneun ATP në Sofje

Mirza Bashiç është fituesi i DIEMA XTRA Sofia Open
Foto: BGNES

Ndeshjen finale të turneut të tenisit ATP në Sofje për meshkuj DIEMA XTRA Sofia Open, para 10 500 adhuruesve, e fitoi boshnjaku Mirza Bashiç. Rivali i tij në këtë ndeshje ishte rumuni Marius Copil, që e humbi takimin me rezultat 7-6 (6), 6-7 (4), 6-4.

Për boshnjakun kjo është fitorja e parë e një turneu të tenisit ATP në karrierën e tij.

Kështu tenisti 26-vjeçar nga Sarajeva për herë të parë është ndër 100 më të mirët në botë dhe vendi që e zuri në ranglistë është 76.


Më shumë nga rubrika
Kombëtarja bullgare e futbollit

Bullgaria në vend të 49-të në ranglistën e FIFA-së

Bullgaria është dy vende përpara, duke zënë vendin e 47-të në listën botërore të FIFA-së. Pas më pak se një muaji kombëtarja bullgare e trajnerit Petër Hubçev do të fillojë pjesëmarrjen e saj në grupin e tretë të Ligës së Kombeve, ku është në vend..

botuar më 18-08-16 5.18.MD

Bullgaria përfundoi në vendin e tretë në Kampionatin e Kupës Botërore të Futbollit SATUC

Skuadra e Bullgarisë mbaroi në vendin e tretë në Kampionatin e Kupës Botërore të Futbollit për fëmijë në gjendje të pabarabartë SATUC, pasi fitoi kundër Marokut me 4:2. Kapiteni i kombëtares sonë Asen Trajkov u dekorua me titullin “Portieri më i mirë”...

botuar më 18-08-16 2.52.MD
Bozhidar Antonov

Rekorde të përmirësuara të kalimit të itinerarit Kom-Emine

Bozhidar Antonov nga qyteti Kërxhali shënoi një rekord të ri në kalimin e itinerarit prej 600 kilometrash që nga maja Kom deri në kepin Emine në malin Stara Pllanina. Ekipi i Antonovit vuri në dukje se ai ka qenë shumë përpara që në mes të distancës...

botuar më 18-08-16 12.10.MD