Shënojmë 75 vjet nga shpëtimi i hebrenjve bullgarë

Monumenti i Dimitër Peshevit në Kjustendill
Foto: BTA

Sot shënohet zyrtarisht përvjetori i 75 i shpëtimit të rreth 50 000 hebrenjve bullgarë nga dërgimi i tyre në kampet naziste të vdekjes. Para monumentit të Shpëtimit në qendër të Sofjes u zhvillua një ceremoni solemne. “Jemi të detyruar të mbajmë mend heroizmin e bullgarëve të guximshëm. Ata kanë kryer një vepër, për të cilën popujt e tjerë nuk kanë pasur kurajë dhe dinjitet” – nënvizoi në ceremoni Zëvendëskryetari i Bashkisë së Kryeqytetit Todor Çobanov.

Ndër aktivistët më të shquar në shpëtimin e hebrenjve në Bullgari janë deputeti Dimitër Peshev, Mitropoliti i Sofjes Stefan I, Mitropoliti i Plovdivit Kiril, si dhe liderët e disa organizatave profesionale, ndër të cilat ato të shkrimtarëve, artistëve, avokatëve, mjekëve, tregtarëve.
Më shumë nga rubrika
Ministrja Angellkova

Nikolina Angellkova: Sistemi i unifikuar informativ i turizmit do të implementohet që nga janari 2019

Sistemi i unifikuar për informacione turistike do të fillojë të punojë në fundin e janarit 2019, por do të ketë një periudhë të provës. Këtë e tha deklaroi Ministrja e turizmit Nijkolina Angellkova në intervistë për agjencinë e lajmeve “Fokus”...

botuar më 18-11-20 7.42.MD

70% rritje e shkëmbimit të mallrave ndërmjet Bullgarisë dhe Bjellorusisë gjatë 2018-ës

Shkëmbimi i mallrave mes Bullgarisë dhe Bjellorusisë ka shënuar shtim prej 70% gjatë tetë muajve të parë të vitit 2018 dhe arrin 64 mln. dollarë. Këtë e bëri të ditur zëvendësministri i ekonomisë Aleksandër Manolev në Forumin e përbashkët ekonomik..

botuar më 18-11-20 7.26.MD
Valeri Simeonov

Volen Siderov: Mosmarrëveshjet në “Patriotët e Bashkuar” janë kapërcyer, koalicioni mbetet

Kontradiktat në “Patriotët e Bashkuar” janë kapërcyer dhe koalicioni vazhdon të funksionojë – këtë e shpalli lideri i partisë “Ataka” dhe kryetar i grupit parlamentar të patriotëve Volen Siderov pas përfundimit të mbledhjes së Këshillit të..

botuar më 18-11-20 6.50.MD