Projekti “Misioni Bullgaria” do të popullarizojë historinë bullgare

Nikollaj Ovçarov, Perperikon
Foto: arkiv

Projekti “Misioni Bullgaria” do të popullarizojë historinë bullgare në botë. Iniciativa do të realizohet në Rusi, Armeni, Belgjikë, Kinë, Greqi, Qipro, Hungari, Slloveni dhe Sllovaki. Në kuadrin e tij leksione do të mbajnë arkeologu profesor Nikollaj Ovçarov dhe historiani profesor Pllamen Pavllov. Moldavia është vendi i parë nga i cili më 17 mars fillon realizimi i projektit. Leksionet do të shqyrtojnë historinë bullgare gjatë periudhës parahistorike, kolonizimin e qyteteve bregdetare nga grekët, formimin e shtetit bullgar, pranimin e fesë së krishtere, krijimin dhe përhapjen e alfabetit cirilik.

Më shumë nga rubrika

Punëdhënësit: Brenda disa javësh mund të prishen kontratat me termocentralet amerikane

Takimi i tretë i radhës mbi problemet në energjetikë u zhvillua nga organizatat e punëdhënësve pranë kryeministrit Bojko Borisov. Nga Dhoma Ekonomike Bullgare informojnë se është arritur “pajtim, se duhet të ndërmerren masa urgjente  për ndërprerjen e..

rinovuar më 18-03-16 5.53.MD

Ekaterina Zaharieva: Bashkimi Evropian do që të përkrahë 6 vendet e Ballkanit Perëndimor me projekte konkrete

Në forumin në Sarajevë të Bosnjë dhe Hercegovinës u mblodhën ministrat e jashtëm të Shqipërisë - Ditmir Bushati, të Bosnja dhe Hercegovinës - Igor Cërnadak, të Kosovës - Behgjet Pacolli, të Republikës së Maqedonisë - Nikola Dimitrov, të Serbisë - Ivica..

botuar më 18-03-16 5.08.MD

Kryeministri Borisov u takua me drejtoreshën e ardhshme ekzekutive të Evropolit Katrin de Boll

Luftën me terrorizmin, me trafikun e njerëzve, shpërdorimin me instrumentet e pagesave dhe krimet kompjuterike ka shqyrtuar kryeministri Bojko Borisov gjatë takimit të tij në Sofje me drejtoreshën e ardhshme ekzekutive të Evropolit Katrin de Boll..

rinovuar më 18-03-16 4.48.MD