“O re e kthjellët, e bardh” – turneu i lamtumirës i këngëtares Silvi Vartan

Foto: BGNES

Silvi Vartan - grand dama e muzikës franceze, e cila është me prejardhje bullgare po bëhet gati për koncerte të mëdha në qytetet Sofja dhe Varna. Gjatë muajit prill më 19 dhe 21 ajo kthehet në vendin tonë me turneun e vet të fundit për karrierën e saj muzikore. Tanimë kaluan 28 vjet pas koncertit të saj të parë në Bullgari, i cili u kthye në një buj, kurse mijëra spektatorët u përlotën kur ajo këndoi këngën e njohur “O re e kthjellët, e bardh”. Turneu i tanishëm është i titulluar "Forever Sylvie" dhe prezanton krijimtarinë e Silvi Vartanit gjatë 50 viteve të kaluara. Koncerti i parë nga turneu qe në sallën e Parisit "Le Grand Rex" dhe i qe përkushtuar krejtësisht legjendës franceze Xhoni Holidej - ish bashkëshorti i saj dhe partner në skenë.

Historia e Silvi Vartanit është e njohur nga brezat e bullgarëve të shumtë. Që të gjithë kanë dëgjuar për vajzën 7 vjeçe  me flokë të verdha, e cila iku nga Bullgaria me prindërit e vet, vite të tëra me radhë jetonte pa shtëpi të vet, por fati ishte dashamirës ndaj saj dhe e ktheu në një nga këngëtaret më të dashura të Kontinentit të Vjetër. Lavdia dhe suksesi nuk e kanë ndryshuar me asgjë Silvi Vartanin. Dhe sot bullgarët e konsiderojnë si një grua shumë e hapur dhe e sinqertë, por vet ajo ka qëndruar fort mbi tokë. “Nuk ka problem të më flisni në gjuhën bullgare. Për mua është e vështirë të flas, por e kuptoj shumë mirë gjuhën bullgare”, këto janë fjalët me të cilat Vartan fillon bisedën e saj me adhuruesit e vet nga Bullgaria.

Më shumë nga rubrika

“Alisa në botën e xhazit” për fëmijë nga 2 deri më 102 vjeç

Më 23 mars në Studion numër 5 të Pallatit Kombëtar të Kulturës në kryeqytet do të zhvillohet edicioni i dytë i “Alisës në botën e xhazit” – një spektakël muzikor dhe teatral, premiera e suksesshme e të cilit ishte gjatë muajit janar. Siç thuhet në..

botuar më 19-03-22 5.11.MD
Tricia Dawn Williams

ppIANISSIMO’ 2019 – nga pianoja e "zgjeruar" deri tek improvizimet spontane

Festivali për muzikë moderne të ekzekutuar në piano ppIANISSIMO do të zhvillohet midis datave 22 mars dhe 7 prill. Koncertet do të zhvillohen në studion numër 1 të Radios Kombëtare Bullgare dhe në sallën e koncerteve të Akademisë Kombëtare..

botuar më 19-03-22 12.48.MD
Nemanja Radulloviç

Emra yjesh dhe projekte interesante muzikore në programin e “Festivalit Muzikor Evropian”

Edicioni i 19 i “Festivalit Muzikor Evropian” fillon më datë 21 mars me hapjen e një ekspozite dhe një koncerti në sallën e kryeqytetit “Bëllgaria”. E afirmuar si një nga ngjarjet më të njohura muzikore tek ne, festivali çdo vit propozon takime..

botuar më 19-03-21 2.33.MD