Filloi një stërvitje e përbashkët ushtarako-ajrore bullgaro-amerikane

Foto: www.md.government.bg

Nga 10 deri në 21 korrik në aviobazën Krumovo, Bullgari Jugore, zhvillohet stërvitja e përbashkët bullgaro-amerikane “Vera Trake”. Nga ana bullgare në stërvitjen ajrore bëjnë pjesë personeli, teknika e aviacionit dhe forcat kundërajrore. Gjatë përgatitjes së përbashkët bullgaro-amerikane janë planifikuar fluturime taktike në lartësi të vogël, desant taktik ajror, zbulim vizual ajror etj.

Më shumë nga rubrika

Rumen Radev: “Portretet e Levskit janë varur në muret e shumë zyrave si ikona në kishë të braktisur”

Në ceremoninë përkujtimore në Sofje me rastin e përvjetorit të 146 të varjes së heroit kombëtar Vasill Levski për Çlirimin e Bullgarisë nga zgjedha osmane presidenti Rumen Radev tha se “ Portretet e Levskit janë varur në muret e shumë zyrave si ikona..

botuar më 19-02-19 7.47.MD
Andrej Klimov dhe Cveta Karajançeva

Cveta Karajançeva diskutoi me deputetin rus Andrej Klimov bashkëpunimin parlamentar mes Bullgarisë dhe Rusisë

Kryetarja e Kuvendit Popullor Cveta Karajançeva diskutoi në Sofje me Andrej Klimov – anëtar i Këshillit të Federatës së Kuvendit Fedetariv të Federatës Ruse, mundësitë për thellimin e bashkëpunimit parlamentar ndërmjet Bullgarisë dhe Rusisë...

botuar më 19-02-19 5.13.MD

Maroku e fton Bullgarinë për ta paraqitur prodhimin e saj bujqësor

Ministri i Bujqësisë Rumen Porozhanov u takua me Ambasadoren e Marokut te ne zonja Zakia El Midaoui. Zoti Porozhanov vuri në dukje se tregu evropian është tregu kryesor për prodhuesit bullgarë, por me rëndësi shumë të madhe janë edhe lidhjet tona me..

botuar më 19-02-19 2.29.MD