NATO-ja ftoi Maqedoninë të nisë bisedime për anëtarësim në Aleancë

Foto: EPA/BGNES

NATO-ja ftoi zyrtarisht Maqedoninë të nisë bisedime për anëtarësim në Aleancë. Këtë e bëri të ditur Sekretari i Përgjithshëm i Paktit Jens Stoltenberg në një konferencë shtypi pas mbledhjes së parë të takimit bilateral të udhëheqësve shtetërorë dhe qeveritarë të shteteve anëtare të Aleancës Veriatlantike, që zhvillohet në Bruksel, cituar nga Agjencia Telegrafike Bullgare /BTA/. Ai saktësoi se Maqedonia do të bëhet shteti i 30 anëtar i Paktit, pasi përfundojnë procedurat rreth zbatimit të Marrëveshjes mes Shkupit dhe Athinës për emrin e Maqedonisë. Kjo tregon se dyert e NATO-s mbeten të hapura, shtoi z. Stoltenberg. Pa ndryshimin e emrit të Maqedonisë vendi nuk mund të aderohet në Pakt, sqaroi Sekretari i Përgjithshëm i Paktit.

Më shumë nga rubrika

Shtetësia bullgare e dhënë për shkak të investimeve do të hiqet nëse ato nuk zhvillohen

Kontrolli i Agjencisë Shtetërore të Sigurisë Kombëtare dhe i Ministrisë së Punëve të Brendshme i rreth 40 mijë personave që kanë marrë shtetësi bullgare në periudhën 2013-2018 ka konstatuar se ndër ta ka të tillë, të cilët e kanë marrë shtetësinë e tyre..

botuar më 19-02-20 7.16.MD

Zëvendëskryeministrja Ekaterina Zaharieva: Politika jonë e jashtme duhet të ketë orientim ekonomik

Zëvendëskryeministrja dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva mirëpriti drejtorinë e Asociacionit të Konsujve të Nderit. Në takim zonja Zaharieva shqyrtoi mundësitë për punë të përbashkët në sferën e marrëdhënieve ndërkombëtare dhe ekonomike..

botuar më 19-02-20 6.21.MD

Bojko Borisov dhe Talat Xhaferi: Bashkëpunimi mes Sofjes dhe Shkupit është i shkëlqyeshëm

Kryeministri Bojko Borisov u takua me Kryetarin e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë Veriore Talat Xhaferi, i cili vizitoi Bullgarinë me rastin e votimit në Kuvendin Popullor të projektligjit për ratifikimin e Protokollit të Traktatit të Atlantikut..

botuar më 19-02-20 3.32.MD