Ditët e pazarit gjallërojnë rrugicat e qytezave në qarkun e Plovdivit

Foto: naprednazad.com

Në fillim të muajit gusht, i cili është më i preferuari për pushimet verore pazaret tradicionale në vend bëhen më të zhurmshme dhe më ngjyra-ngjyra. Më shumë janë ditët për pazare në qarkun e qytetit Plovdiv (Bullgari Qendrore). Atje ato fillojnë të martën me pazarin në qytetin Septemvri dhe përfundojnë të dielën me pazaret në qytetet Rakovski, Kriçim dhe Hisarja. Të mërkurën njerëzit nga rajoni shkojnë në pazar në Asenovgrad dhe Kallofer, kurse në ditën e së premtes – në Banja dhe Koprivshtica.

Tradita e pazareve djëditore është harruar në qytetet e mëdhe, por në më të voglat ajo është e gjallë. Atje për një ditë ndonjë nga rrugicat e zakonshme shndërrohet krejtësisht në treg të zhurmshëm, ku mund të gjeni gjithçka – derra të vegjël, kompjuterë, veshje autentike popullore nga mali i Rodopeve, pallto të vjetra, por të shëndosha. Aktualisht më shumë kërkohen perimet dhe frutat e freskëta, lulet dhe mallrat për shtëpi, por secili mund të gjejë diçka për vetvete dhe të bëjë pazar për zbritjen e çmimit.

Më shumë nga rubrika

Çavdar Çotov – mjeshtri i biçikletave të personalizuara

A e mbani mend historinë për Princin e Vogël, i cili mësoi nga dhelpra ç’do të thotë të lidhesh me dikë. “Për mua ti aktualisht je vetëm një djalë, i cili u ngjan qindra djemve të tjerë. Dhe unë nuk kam nevojë për ty. Dhe ti nuk ke nevojë për mua...

botuar më 18-10-16 3.44.MD

Ngjarje me adresë ballkanike

Maqedonia fillon bisedime me NATO-n Bisedimet për aderimin e Maqedonisë me NATO-n do të fillojnë më 18 dhe 19 nëntor në selinë e Paktit në Bruksel, bëri të ditur zëdhënësi i qeverisë në Shkup. Mile Boshnjakovski. Ai deklaroi se Maqedonia..

botuar më 18-10-15 3.33.MD

Si mund të bëhesh mbret i historisë?

A kujtoheni vallë se cila ka qenë ora juaj e dashur e mësimit, kur qetë nxënës? Për mua këto qenë orët e letërsisë dhe deri diku të historisë. Deri diku sepse një pjesë e madhe nga informacioni, të cilin e dimë e mësojmë me detyrim, jo sepse duam..

botuar më 18-10-14 1.10.MD