Sportistët më të mirë bullgarë do të marrin pjesë në maratonën e stafetës të Sofjes

Foto: sofiaekidenmarathon.com

Edicioni i katërt i maratonës së stafetës të Sofjes “Ekiden Maratonë 2018” do të mbahet më 6 shtator për nder të Ditës së Bashkimit të Bullgarisë. Gara është pjesë e iniciativës “Sofja – Kryeqyteti Evropian i Sportit”. Në të përveç atletëve më të fortë të vendit – Mitko Cenov, Ivo Ballabanov dhe Jollo Nikollov, do të përfshihet dhe kampionia bullgare e biatlonit Pavlina Filipova dhe disa prej sportistëve tanë më të mirë në sportet dimërore. Organizatorët kanë marrë kërkesa për pjesëmarrje edhe nga disa skuadra të vendeve fqinje ballkanike dhe nga Japonia. “Ekiden Maratonë 2018” përbën një garë mes skuadrave në distancën klasike prej 42.195 kilometrash. Disiplina ka marrë licencë nga Federata Ndërkombëtare e Atletikës së Lehtë (IAAF).

Më shumë nga rubrika

Mirela Demireva është Atletja e Bullgarisë për vitin 2018

Ministri i Rinisë dhe Sporteve Krasen Kralev dekoroi atleten numër 1 të Bullgarisë për vitin 2018 – Mirela Demireva. Sportistja jonë më e mirë në kërcimin së larti fitoi për herë të dytë anketimin tradicional të Federatës Bullgare të Atletikës së Lehtë..

botuar më 19-01-18 3.12.MD
Ivan Vucov

U nda nga jeta legjenda e futbollit bullgar Ivan Vucov

Futbollisti dhe trajneri i madh bullgar Ivan Vucov vdiq në moshën 79 vjeç. Ai ka luajtur në shkollën e “Jantrës”( Gabrovo), por sukseset e tij më të mëdha si futbollist i arriti me ekipin e “Levskit” Në periudhën e viteve 1960-1968 Ivan Vucov ka luajtur..

botuar më 19-01-18 12.21.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov arriti në 1/8 finalet me fitore kategorike kundër Fabbianos

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u klasifikua për 1/8 finalet e Australian Open pas një fitoreje kategorike kundër italianit Thomas Fabbiano. Bullgari mundi italianin me 7:6 (5), 6:4, 6:4 për 2.07 orë. Në garën për çerekfinalet ai do të ndeshet..

botuar më 19-01-18 11.23.PD