Presidenti Radev: BE-ja ka nevojë për një mekanizëm më efektiv për marrjen e vendimeve në situata krizash

| rinovuar më 18-09-14 3.07.MD
Foto: BTA

Në forumin e krerëve shtetërorë të grupit ““Arraiolos” në kryeqytetin e Letonisë Riga Presidenti bullgar Rumen Radev bëri thirrje për përqendrimin e Bashkimit Evropian mbi problemet e sigurisë, të cilat rrjedhin nga proceset aktuale në Evropë.

BE-ja ka nevojë për një mekanizëm më efektiv për marrjen e vendimeve, posaçërisht në situata emergjente. Shpesh bashkimi arrin konsensus një vit të tërë pas shfaqjes së problemit, tha Radevi.

Sipas tij pa kapacitet mbrojtës Bashkimi Evropian nuk mund të garantojë sigurinë e shteteve-anëtare dhe atë në regjionet fqinje, të cilat vazhdojnë të provokojnë kriza dhe flukse refugjatësh.

Në kuadrin e forumit Presidenti Radev u takua me homologun e tij portugez Marcelo Rebelo de Sousa. Ishin konstatuar pozitat e përbashkëta për të ardhmen e BE-së, zgjerimin e bashkëpunimit dypalësh, luftën me terrorizmin, migracionin etj. Rumen Radevi falënderoi për qëndrimin e mirë ndaj komunitetit bullgar në Portugali, ku jetojnë 13 mijë bashkatdhetarë tanë.

Idetë për zhvillimin e BE-së dhe rreziku nga fragmentimi i Evropës ishin theksi i bisedimeve të Kreut të Shtetit Radev me Presidentin e Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier. Në takim, me iniciativë të Presidentit gjerman, u shqyrtuan edhe perspektivat për zgjerimin e bashkëpunimit dypalësh mes Bullgarisë dhe Gjermanisë.Më shumë nga rubrika
Menda Stojanova

Komisioni buxhetor hodhi poshtë veton e presidentit mbi ligjet tatimore

Komisioni parlamentar buxhetor hodhi poshtë veton e presidentit Rumen Radev mbi Ligjin për Ndryshimin dhe Shtimin e Ligjit për Tatimin e të Ardhurve të Korporatave. Neni më i diskutuar ishte lidhur me rritjen e tatimit për automobilat e vjetër. Kryetarja..

botuar më 18-11-15 5.45.MD
Bojko Borisov

Kryeministri bullgar do të marrë pjesë në takimin e tretë të nivelit të lartë në Selanik të Greqisë

Kryeministri Bojko Borisov do të marrë pjesë në takimin e tretë të nivelit të lartë në Selanik të Greqisë që do të mbahet më 15 dhe 16 nëntor. Forumi organizohet nga Bashkimi i Industrialistëve të Greqisë Veriore me mikpritjen e kryeministrit të vendit..

botuar më 18-11-15 5.22.MD

Kreu i shtetit për periudhën 2012-2017 Rosen Plevneliev u dekorua me Urdhrin e Legjionit të Nderit

Kreu i shtetit për periudhën 2012-2017 Rosen Plevneliev u dekorua me çmimin më të lartë të Franc ës – Urdhrin e Legjionit të Nderit. Dekorata u dorëzua në një ceremoni në Ambasadën e Francës në Bullgari nga ambasadori francez në vendin tonë Erik..

botuar më 18-11-15 4.18.MD