Mali i Zi ka interes për pjesëmarrje minoritare në projektin e centralit atomik “Belene”

Foto: BTA

Në takim me ministren bullgare të energjetikës Temenuzhka Petkova  Ambasadorja e Malit të Zi në Bullgari Snezhana Radoviç deklaroi se vendi i saj tregon interes për pjesëmarrje në një projekt për ndërtimin e centralit atomik “Belene” me pjesë minoritare. 

Vetëm një ditë më parë qeveria bullgare miratoi procedurën për kërkimin e një investuesi strategjik ose të disave të tillë të vegjël në ndërtimin e centralit bërthamor. Ideja që në projekt të marrin pjesë dhe shtetet fqinje është prej kohe dhe fillimisht e propozoi ish-presidenti Gjeorgji Përvanov, kurse më vonë mori përkrahjen edhe të  kryeministrit Bojko Borisov.


Më shumë nga rubrika

Agjencia Fitch pohoi vlerësimin e afatgjatë dhe atë të afatshkurtër financiar të Bullgarisë

Ministria e financave informoi se agjencia vlerësuese ndërkombëtare Fitch e ka pohuar vlerësimin e afatgjatë dhe atë të afatshkurtër financiar të Bullgarisë ‘BBB’ në monedhë të huaj dhe vendase me perspektivë të qëndrueshme. Agjencia raporton se..

botuar më 18-11-17 12.35.MD
Cvetan Cvetanov

S’ka ndryshim në marrëveshjen e koalicionit, GERB nuk pret zgjedhje paraprake

Në një intervistë televizive lideri parlamentar i partisë qeverisëse GERB Cvetan Cvetanov deklaroi se dorëheqja e Zëvendëskryeministrit Valeri Simeonov nuk është diçka befasuese. Sipas tij nuk ka ndryshim në marrëveshjen e koalicionit ndërmjet GERB-it..

botuar më 18-11-17 11.34.PD
Valeri Simeonov

Zëvendëskryeministri Simeonov dha dorëheqjen, protestat vazhdojnë

Pasi mbrëmjen e së premtes Zëvendëskryeministri Valeri Simeonov, i cili përgjigjet për politikën ekonomike dhe demografike, dha dorëheqjen, ajo u pranua menjëherë nga Kryeministri Bojko Borisov. Kjo u bë pas protestave 26-ditëshe të nënave me fëmijë me..

botuar më 18-11-17 10.53.PD