Parlamenti ratifikoi marrëveshjen për partneritet strategjik midis BE-së dhe Kanadasë

Foto: arkiv

Parlamenti ratifikoi marrëveshjen për partneritet strategjik midis BE-së dhe shteteve anëtarë, nga njëra anë, dhe Kanadasë, nga ana tjetër. Dokumenti u nënshkrua në Takimin e Nivelit të Lartë BE-Kanada më 30 tetor të vitit 2016 në Bruksel dhe u miratua nga Parlamenti Evropian më 15 shkurt të vitit 2017. Marrëveshja ndihmon zgjerimin e bashkëpunimit midis BE-së dhe Kanadasë në fusha si politika e jashtme dhe e sigurisë, luftimi i terrorizmit dhe krimit të organizuar, zhvillimi i qëndrueshëm, studimet shkencore, kultura dhe arsimi.

Më shumë nga rubrika

Nikolina Angellkova për vendosjen e Bullgarisë si destinacion i turizmit cilësor

Në një ceremoni në kuadrin e Ekspozitës Turistike Ndërkombëtare “Vakancia & SPA-ekspo” në Sofje Ministrja e Turizmit Nikolina Angellkova mori Çmim të Artë të revistës “Turizmi dhe pushimet” për vendosjen e Bullgarisë si distinim për turizëm cilësor..

botuar më 19-02-15 7.14.MD

Borisov ndaj Michel Barnier: “Bullgaria është në etapë të përparuar të përgatitjes për Brexitin”

“Bullgaria është në etapë të përparuar të përgatitjes për Brexitin. Kemi dy plane veprimi lidhur me tërheqjen e Britanisë së Madhe nga BE-ja”-“me marrëveshje” dhe “pa marrëveshje”. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov në një takim me..

botuar më 19-02-15 6.33.MD

Kryeministri Bojko Borisov u takua me homologun e tij libian Fayez al-Sarraj

Në kuadrin e Konferencës së Sigurisë në Munih Kryeministri Bojko Borisov u takua me Kryeministrin e Libisë Fayez al-Sarraj. Të dy shprehën shpresë për rimëkëmbjen e marrëdhënieve të mira mes dy vendeve tona. Sipas tyre këmbimi i vizitave të nivelit të..

botuar më 19-02-15 5.38.MD