Bullgaria nuk është e informuar për më shumë anije të NATO-së në Detin e Zi

Krasimir Karakaçanov
Foto: BGNES

Ministri i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov tha, se nuk ka informacion për qëndrim eventual të ShBA-së për dislokimin e më shumë anijeve ushtarake në Detin e Zi në lidhje me situatën në Ukrainë. “Prania e anijeve të huaja në regjionin e Detit të Zi rregullohet nga Marrëveshja në Montrjo dhe ajo ka të bëjë me prani 21 ditore. Është e vërtetë që gjatë vitit të fundit kishte prani mbi parimin e rotacionit të anijeve të NATO-së. Për kërkesa suplementare ndaj Bullgarisë ose Flotës Detare Bullgare nuk ka informacion.” Para kësaj Si En En njoftoi, se ShBA-ja filluan përgatitje për dërgimin e anijeve të veta ushtarake në Detin e Zi “në përgjigje të veprimeve të Rusisë kundër Ukrainës në Ngushticën e Kerçit”.

Më shumë nga rubrika

Nikolina Angellkova për vendosjen e Bullgarisë si destinacion i turizmit cilësor

Në një ceremoni në kuadrin e Ekspozitës Turistike Ndërkombëtare “Vakancia & SPA-ekspo” në Sofje Ministrja e Turizmit Nikolina Angellkova mori Çmim të Artë të revistës “Turizmi dhe pushimet” për vendosjen e Bullgarisë si distinim për turizëm cilësor..

botuar më 19-02-15 7.14.MD

Borisov ndaj Michel Barnier: “Bullgaria është në etapë të përparuar të përgatitjes për Brexitin”

“Bullgaria është në etapë të përparuar të përgatitjes për Brexitin. Kemi dy plane veprimi lidhur me tërheqjen e Britanisë së Madhe nga BE-ja”-“me marrëveshje” dhe “pa marrëveshje”. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov në një takim me..

botuar më 19-02-15 6.33.MD

Kryeministri Bojko Borisov u takua me homologun e tij libian Fayez al-Sarraj

Në kuadrin e Konferencës së Sigurisë në Munih Kryeministri Bojko Borisov u takua me Kryeministrin e Libisë Fayez al-Sarraj. Të dy shprehën shpresë për rimëkëmbjen e marrëdhënieve të mira mes dy vendeve tona. Sipas tyre këmbimi i vizitave të nivelit të..

botuar më 19-02-15 5.38.MD