Fjalimi i Presidentit Rumen Radev me rastin e Vitit të Ri 2019

Foto: president.bg

Disa minuta para fillimit të Vitit të Ri 2019 Presidenti Rumen Radev u drejtoi fjalim të gjithë bullgarëve, të cilët janë në atdhe ose larg shtëpisë. Ai u uroi bashkatdhetarëve tanë për të mos i harruar të afërmit dhe miqtë, si dhe nevojtarët, të cilët përsëri do ta presin Vitin e Ri në varfëri. Presidenti theksoi se gjatë vitit të kaluar nuk është bërë mjaft, që të jetë viti 2019 më i lehtë. Përkundrazi, 2018-ta ishte një vit i skandaleve të korrupsionit, i erozionit të të drejtave demokratike dhe të institucioneve. Problemet shtyheshin, por nuk zgjidheshin. E ulëm kokën para mungesës së qëllimeve dhe reformave, ndërsa ligji dhe drejtësia po vazhdojnë të sprapsen para arbitraritetit. Presidenti supozoi se derisa gjatë natës së Vitit të Ri disa njerëz do të flisnin për të ardhmen e tyre, disa të tjerë do të komentonin planet e tyre për emigracion. Në tryezën festive të disa bullgarëve do të ketë një mik të paftuar – politika, por politika nuk bëhet në tryezë, ajo varet nga përpjekjet e miliona personaliteteve të ndërgjegjshme. Kreu i Shtetit shprehu bindjen e vet se populli bullgar mund të dalë nga çdo një krizë dhe rrugë qorre, në qoftë se e përballon egoizmin dhe frikën dhe i bashkon përpjekjet e veta në emrin e drejtësisë, superioritetit të ligjit dhe së ardhmes të mirë. Pikërisht ky është kuptimi i unitetit. Kjo është e ardhmja jonë si popull dhe shtet, shënoi në përfundim Presidenti Rumen Radev.

Më shumë nga rubrika

Testimi i sistemit TOLL fillon më 16 gusht

Më 3 korrik vazhdojnë negociatat me përfaqësuesit e sektorit të transportit për tarifat rrugore Se çfarë po ndodh me sistemin TOLL dhe se kurrë do të fillojë përdorimi i tij në Bullgari janë pyetje të rëndësishme për shoqërinë tonë dhe më në..

botuar më 19-06-26 2.55.MD
Снимка: EPA / BGNES

Ngjarjet me adresë ballkanike

Opozita përsëri fitoi zgjedhjet për kryetar bashkie në Stamboll Presidenti turk Rexhep Erdogn pësoi humbje të rëndë pasi kandidati i Partisë Republikane të Popullit Ekrem Imamoglu   për herë të dytë fitoi zgjedhjet për bashkinë e..

botuar më 19-06-25 1.15.MD

Një bullgar përpunoi një metodë të re për luftë me qelizat e kancerit

Mjeku bullgar Vlladimir Zharov dhe ekipi i tij po testojnë një sistem personal për luftë me kancerin e lëkurës. Krijuesit e metodës së re dëshmojnë se tek 27 nga 28 pacientë, sistemi i tyre prek qelizat e tumorit në mënyrë 1000 herë më efektive në..

botuar më 19-06-23 10.35.PD