Partia qeverisëse GERB pres përpjekje të jashtme për ndërhyrje në zgjedhjet tek ne

Zv.Kryeministri Tomisllav Donçev
Foto: BGNES

Zëvendëskryeministri Tomisllav Donçev komentoi para mediave se është një gjë normale që shteti të presë dhe të përgatitet për çdo lloj përpjekjeje për ndërhyrje të keqe në procesin zgjedhor. Zëvendëskryeministri kujtoi se gjatë zgjedhjeve të zhvilluara në vitin 2015 ka pasur sulme hibride.

Donçevi shtoi se po përgatitemi me masa të ndryshme, përfshin këtu masa në fushën e sigurisë kibernetike, dhe po bëhet çmos për të garantuar sigurinë e procesit zgjedhor.


Më shumë nga rubrika

125 euro bëhet pensioni minimal në Bullgari nga korriku i vitit të ardhshëm

Këshilli politik i koalicionit në pushtet vendosi që nga 1 korriku i vitit të ardhshëm pensioni minimal në Bullgari të bëhet 125 euro, ose 250 leva. Ky shtim do të prekë afro 600 000 pensionistë në vend. Me vendim të këshillit të koalicionit shteti do të..

botuar më 19-11-14 5.58.MD
Bojko Borisov

Takim i kryeministrave të Bullgarisë, Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut

Më 14 dhe 15 nëntor kryeministri Bojko Borisov do të jetë në Selanik për të marrë pjesë në takimin e nivelit të lartë me homologët e tij nga Greqia dhe Maqedonia e Veriut – Kirjakos Micotakis dhe Zoran Zaev. Këtë e njoftoi qendra e shtypit pranë qeverisë...

botuar më 19-11-14 4.52.MD
Ivan Geshev

Këshilli i Lart Gjyqësor rikonfirmoi zgjedhjen e Ivan Geshevit kryeprokuror i bullgarisë

Pas një seance të tensionuar që vazhdoi afro pesë orë, plenumi i Këshillit të Lartë Gjyqësor rikonfirmoi zgjedhjen e Ivan Geshevit kryeprokuror i Bullgarisë me 20 vota “pro” dhe 4 “kundër”. Votimi i tanishëm u imponua për shkak të refuzimit të presidentit..

botuar më 19-11-14 4.09.MD