Ngjarjet me adresë ballkanike

Maqedonia nënshkroi Protokollin për aderimin në NATO

Foto: BGNES

Maqedonia tashmë është një hap para anëtarësimit në NATO. Më 6 shkurt Ministri i Punëve të Jashtme i Maqedonisë Nikola Dimitrov dhe ambasadorët e vendeve-anëtare nënshkruan Protokollin për aderimin e vendit në Aleancë. Sekretari i përgjithshëm i Paktit Jens Stoltenberg e quajti ngjarjen “historike” dhe theksoi rëndësinë e marrëveshjes së arritur midis Shkupit dhe Athinës për emrin e Maqedonisë, marrëveshje kjo që kontribuoi për nënshkrimin e Protokollit në fjalë. Ai nënvizoi se ky është fillimi i procesit të ratifikimit. Z. Stoltenberg shprehu shpresë se Maqedonia së shpejti do të bëhet anëtare me të drejta të plota, duke i bërë për këtë qëllim reformat e domosdoshme. Në një fjalim emocional Nikola Dimitrov spikati përkrahjen e vendit të tij nga ana e Bullgarisë në rrugën drejt NATO-s dhe BE-së.


Protesta antiqeveritare në masë në Serbi

Foto: BGNES

Të premten e kaluar në mbrëmje u zhvilluan protesta në një sërë qytetesh në Serbi për të dhjetën javë me radhë. Demonstruesit kërkuan dorëheqjen e qeverisë në vend. Aksionet kaluan me moton “Një nga pesë milionë”. Ky slogan u përhap pasi Presidenti Aleksandër Vuçiç deklaroi se nuk do të lejojë marrjen e paligjshme të pushtetit, madje protestuesit të jenë 5 milionë. Në Novi Sad protestuesit bënë thirrje për liri të mediave.


SHBA-të u bënë thirrje Kosovës dhe Serbisë për t’u kthyer në tryezën e bisedimeve

Ambasadori Kyle Scott dhe Philip Kosnett / Foto:  xk.usembassy.gov

Ambasadori i SHBA-së në Serbi Kyle Scott dhe ai në Kosovë Philip Kosnett bënë thirrje në një artikull të përbashkët në media për kthimin e Serbisë dhe Kosovës në tryezën e bisedimeve. “Afro dy dekada pas konfliktit mes serbëve dhe shqiptarëve, i cili çoi në intervencionin ushtarak perëndimor dhe shpalljen e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008, të dyja vendet duhet t’i zgjidhin kundërshtimet e veta, të cilat i vështirësojnë në zhvillimin e tyre ekonomik dhe politik”, janë të mendimit diplomatët amerikanë. Bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës janë bllokuar tashmë disa muaj. Serbia refuzon ta rifillojë dialogun me Kosovën, dialog ky që zhvillohet me ndërmjetësinë e BE-së, derisa Prishtina nuk anulon taksat doganore prej 100 për qind për mallrat serbe. Presidenti Hashim Thaçi ngul këmbë për anulimin e tyre, por Kryeministri Ramush Haradinaj i kundërvihet kësaj ideje.


Greqia dhe Turqia do të kërkojnë zgjidhje të kundërshtimeve të tyre shumëvjeçare

Foto: BGNES

Kryeministri grek Aleksis Tsipras shkoi për një vizitë dyditore në Turqi në sfondin e marrëdhënieve të ashpërsuara bilaterale. Në Ankara ai u prit nga Presidenti turk Recep Erdogan. Të dy shqyrtuan temën e Qipros së ndarë. Para kësaj në vitin 2017 kishte një provë për zgjidhjen e Çështjes së Qipros mes Ankarasë dhe Athinës, por atëherë bisedimet u rrëzuan. Çështje të tjera të lidhura me zgjidhjen e marrëdhënieve dypalëshe janë bashkëpunimi në sferën e energjisë, fluksi i refugjatëve, shkeljet e ndërsjella në hapësirën ajrore dhe kërkesa e Turqisë që autoritetet greke të kthejnë tetë ushtarakë të arratisur pas provës për grusht shteti. “Një vizitë nuk mund t’i zgjidhë të gjitha këto probleme, por ajo të paktën është fillimi i një dialogu”, komentoi para BNR-së profesori universitar Zuhal Uzuner. Të dyja palat kanë shprehur dëshirë për t’i përmirësuar marrëdhëniet e tyre dhe të përgatitin një hartë rrugore të zgjidhjes së çështjeve të diskutueshme mes tyre.


Liderët e dy bashkësive qipriotë u morën vesh për takim gjatë shkurtit

Foto: BGNES

Presidenti i Qipros Nikos Anastasiadis dhe lideri i turqve qipriotë Mustafa Akinci do të zhvillojnë një takim joformal më 26 shkurt në rezidencën e përfaqësueses së posaçme të OKB-së në Qipro Elizabeth Spehar, e cila ndodhet në zonën e buferit. Deri tani problemi kryesor gjatë bisedimeve mes dy vendeve mbetet çështja për pronësinë dhe kompensimet për grekët qipriotë, të cilët ishin detyruar të iknin, duke i braktisur shtëpitë e tyre gjatë vitit 1974 pas intervencionit turk në ishull.

Përpiloi: Miglena Ivanova

Përgatiti në shqip: Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Inceneratori në Sofje ngre pyetje pa përgjigje të qarta

Djegia e mbetjeve në Sofje mendohet nga Komuna e Sofjes dhe “Ngrohja Qendrore Sofja” akoma që nga viti 2008. Që atëherë deri tani, bashkia nuk i ka parasysh zhvillimet pozitive në legjislacionin për menaxhimin e mbeturinave në Bashkimin Evropian, as në..

botuar më 19-10-14 5.11.MD
Foto: EPA/BGNES

Ngjarjet me adresë ballkanike

Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut janë duke u përgatitur për një “Shengen të vogël” Në Novi Sad Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrat e Maqedonisë së Veriut dhe të Shqipërisë Zoran Zaev dhe Edi Rama u morën vesh për..

botuar më 19-10-14 1.19.MD

Koleksionuesi i hekurave – piktori Dimitër Dobrev nga Plovdivi

Piktori Dimitër Dobrev nga Plovdivi, zbuluesi i një hekuri nga përpara 45 viteve, të hedhur si një mbeturinë e panevojshme, është krijuesi i ekspozitës origjinale prej hekurave që mund të shihet në Shtëpinë e Hindlijanovit në qytetin e vjetër të..

botuar më 19-10-13 2.05.MD