Ambasadori rus refuzon të ketë ndërhyrje në zgjedhjet bullgare gjatë vitit 2019

Ambasadori rus Sh. e Tij Anatolij Makarov
Foto: BGNES

Ambasadori rus në Sofje Anatolij Makarov hodhi poshtë pohimet për ndërhyrje të pritur të Moskës në zgjedhjet në Bullgari. Në qytetin Varna z. Makarov deklaroi: “Nuk kemi në plan të përzihemi në fushatat tuaja paraelektorale. Nuk kemi marrë aspak instruksione për këtë. Populli bullgar e ka të drejtën e zgjedhjes së pushtetarëve të vet në nivel vendas, kombëtar dhe evropian.” Ambasadori rus vuri në dukje se pohimet për lidhjen e Rusisë me helmimin e afaristit bullgar Emilijan Gebrev gjatë prillit të vitit 2015 janë absurde.

Më shumë nga rubrika

Nikolina Angellkova për vendosjen e Bullgarisë si destinacion i turizmit cilësor

Në një ceremoni në kuadrin e Ekspozitës Turistike Ndërkombëtare “Vakancia & SPA-ekspo” në Sofje Ministrja e Turizmit Nikolina Angellkova mori Çmim të Artë të revistës “Turizmi dhe pushimet” për vendosjen e Bullgarisë si distinim për turizëm cilësor..

botuar më 19-02-15 7.14.MD

Borisov ndaj Michel Barnier: “Bullgaria është në etapë të përparuar të përgatitjes për Brexitin”

“Bullgaria është në etapë të përparuar të përgatitjes për Brexitin. Kemi dy plane veprimi lidhur me tërheqjen e Britanisë së Madhe nga BE-ja”-“me marrëveshje” dhe “pa marrëveshje”. Këtë e deklaroi Kryeministri Bojko Borisov në një takim me..

botuar më 19-02-15 6.33.MD

Kryeministri Bojko Borisov u takua me homologun e tij libian Fayez al-Sarraj

Në kuadrin e Konferencës së Sigurisë në Munih Kryeministri Bojko Borisov u takua me Kryeministrin e Libisë Fayez al-Sarraj. Të dy shprehën shpresë për rimëkëmbjen e marrëdhënieve të mira mes dy vendeve tona. Sipas tyre këmbimi i vizitave të nivelit të..

botuar më 19-02-15 5.38.MD