Mbi 1700 do të jenë pjesëmarrësit e gjysmëmaratonës së Sofjes të dielën

Foto: bgathletic.com

Mbi 1700 njerëz janë regjistruar për pjesëmarrje në gjysmëmaratonë, e cila do të organizohet të dielën (12 maj) në kryeqytetin e Bullgarisë Sofje. Shumë të huaj do të marrin pjesë në të – nga Briatnia e Madhe, Gjermania, Rumania, Franca etj. Ka disa gara me distanca të ndryshme – 5, 10 dhe 21,1 kilometra. Ato do të fillojnë në orën 9 para ndërtesës së Kuvendit Popullor dhe do të kalojnë përgjatë rrugëve kryesore të Sofjes.


Më shumë nga rubrika

Radosllav Panteleev

Radosllav Panteleev i solli Bullgarisë medalje të bronztë në Kampionatin Botëror të Boksit

Radosllav Panteleev përfundoi pjesëmarrjen e vet në Kampionatin Botëror të Boksit në Ekaterinburg të Rusisë me një medalje të bronztë. Në gjysmëfinale në kategorinë deri në 91 kilogramë bullgari humbi me rezultat 0:5 nga rusi Muslim Gaxhimagomedov. Kjo..

botuar më 19-09-20 4.38.MD

Shpresa e re e pingpongut – Cvetelina Georgieva nga qyteti Ardino

Klubi sportiv  i pingpongut “Junak” në qytetin Ardino (Bullgari Jugore) është themeluar gjatë vitit të largët 1961. Gjatë vitit 1992 drejtoria e klubit krijoi një turne ndërkombëtar për nder të njërit prej sportistëve të parë, pas kësaj dhe trajner..

botuar më 19-09-20 4.01.MD

Fitorja e parë e “Ludogorets” në Ligën e Evropës – 5:1 kundër “CSKA – Moskës

Kampionët bullgarë të futbollit nga skuadra “Ludogorets” mposhtën si mikpritës në qytetin Razgrad “CSKA Moskën” me rezultat 5:1. Ndeshja ishte në kuadrin e grupit H të Ligës së Evropës. Kështu skuadra bullgare akoma në fillim ka përparësi të madhe..

botuar më 19-09-20 10.09.PD