Mbi 1700 do të jenë pjesëmarrësit e gjysmëmaratonës së Sofjes të dielën

Foto: bgathletic.com

Mbi 1700 njerëz janë regjistruar për pjesëmarrje në gjysmëmaratonë, e cila do të organizohet të dielën (12 maj) në kryeqytetin e Bullgarisë Sofje. Shumë të huaj do të marrin pjesë në të – nga Briatnia e Madhe, Gjermania, Rumania, Franca etj. Ka disa gara me distanca të ndryshme – 5, 10 dhe 21,1 kilometra. Ato do të fillojnë në orën 9 para ndërtesës së Kuvendit Popullor dhe do të kalojnë përgjatë rrugëve kryesore të Sofjes.


Më shumë nga rubrika

Gjimnastet bullgare janë të treta në Kampionatin Evropian në Baku

Në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Baku bullgarja Borjana Kalejn fitoi ditën e diel medalje të bronzta në vallet me shirit dhe me top. Ditën e mëparshme skuadra bullgare, me pjesëmarrëse Borjana Kalejn, Katrin Taseva, Nevjana Vlladinova..

botuar më 19-05-20 10.35.PD

Legjenda e futbollit Hristo Stoiçkov është përsëri në qendër të vëmendjes me librin e tij biografik

Hristo Stoiçkov do ta paraqesë librin e tij biografik me një turne veror. Pesë qytete bullgare do ta mirëpresin legjendën e futbollit. Ai do të takohet me fansat e vet, që të prezantojë librin biografik “Hristo Stoiçkov. Historia”. Pas premierës..

botuar më 19-05-19 10.10.PD
Alpinisti i vdekur bullgar Ivan Tomov

Alpinisti Ivan Tomov ka vdekur në Himalajë

Alpinisti bullgar Ivan Tomov, i cili dje u bë bullgari i tretë, që u ngjit në majën Lhotse dhe i dyti, që e realizoi këtë ngjitje pa maskë oksigjeni, ka vdekur në Himalajë, bëri të ditur firma-organizatore e ekspeditës. Para disa ditësh uragane të..

botuar më 19-05-17 4.59.MD