Tituj ballkanikë për Ivet Lalova-Collio dhe Tihomir Ivanov

Ivet Lalova-Collio
Foto: BTA

Kampioni në Universiadën në Itali gjatë korrikut të këtij viti Tihomir Ivanov fitoi gjithashtu një titull në kërcimin së larti në Ballkaniadën në qytetin bullgar Pravec (Bullgari Perëndimore), duke arritur rezultat 2.27 metra. Vrapuesja Ivet Lalova-Collio fitoi titullin ballkanik në distancën 100 metra. Sportistja e njohur bullgare fitoi pas një vrapimi të rëndë me rezultat 11.23 sekonda (+1.2 m./sek.) Izraelitja Diana Weissman zuri vendin e dytë me 11.25 sekonda, kurse në vend të tretë është bullgarja tjetër – Inna Eftimova, me rezultat 11.56 sekonda. Posaçërisht që të vëzhgojë vrapimin e Ivet erdhi futbollisti i madh bullgar Hristo Stoiçkov. Në tribuna ishin gjithashtu Presidenti i Asociacionit Ndërkombëtar të Federatave Atletike Sebastian Coe dhe ish-rekordisti në kërcimin me shkop Sergey Bubka.

Më shumë nga rubrika

Bullgarët janë të tretë në grupin A të Kampionatit Evropian të Volejbollit për meshkuj

Kombëtarja bullgare e volejbollit për meshkuj humbi me 3:1 sete (25:22, 23:25, 21:25, 17:25) në ndeshjen e fundit të grupit A të Kampionatit Evropian të Volejbollit kundër Italisë në Montpellier të Francës. Edhe të dyja skuadrat i ishin siguruar vetes..

botuar më 19-09-18 10.45.PD

Sportisti i atletikës së lehtë Bojan Lefterov me medalje të artë dhe të bronztë në kampionatin evropian për veteranë

Në kampionatin evropian të atletikës së lehtë për veteranë në Venecie të Italisë sportisti bullgar në disitanca të mesme dhe të gjata Bojan Lefterov fitoi medaljen e artë në disiplinën 10000 metra me rezultat 37:59.42 min. në kategorinë mbi 65 vjeç...

botuar më 19-09-09 5.20.MD

Grigor Dimitrov përsëri është ndër 25 tenistët më të mirë në tenisin botëror

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov u lëviz përpara me 53 vende në ranglistën botërore. Ai tashmë zë vendin e 25 me gjithsej 1432 pika. Përparimi i Dimitrovit i detyrohet arritjes së tij deri tek gjysmëfinalet e Kampionatit të Hapur të SHBA-së në..

botuar më 19-09-09 2.35.MD