Ambasadori rus është i zhgënjyer me reagimet e qeverisë bullgare

Ambasadori rus në Bullgari Makarov
Foto: BGNES

Në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare Ambasadori i Rusisë Anatolij Makarov shprehu zhgënjim me sinjalet e ndryshme, të cilat i jep qeveria bullgare për drejtimin e zhvillimit të marrëdhënieve ndërmjet Moskës dhe Sofjes.

Më 9 shtator diplomati hapi në Sofje një ekspozitë me moto “75 vjet pas Çlirimit të Evropës Lindore nga nazizmi”. Lidhur me të njëjtën ngjarje Ministria bullgare e Punëve të Jashtme e kishte paralajmëruar Ambasadën ruse tek ne që të mos ndërhynte në debatin e brendshëm rreth temës së “çlirimit”. Ministria e Jashtme deklaroi se më 9 shtator 1944, pasi Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike i shpalli luftë Bullgarisë, në vendin tonë u krye grusht shteti, qeveria, pozita e së cilës ka qenë kundër lidhjeve të Bullgarisë me Gjermaninë naziste, u rrëzua dhe vendi u okupua nga BRSS-ja dhe aleatët.

Në intervistën e dhënë për BNR Ambasadori Makarov e cilësoi këtë pozitë si e padrejtë dhe insistoi për thirrjen urgjente të një komisioni të përzier prej historianëve bullgarë dhe rusë, i cili do të qetësojë tensionin e krijuar rreth datës historike të 9 shtatorit.


Më shumë nga rubrika

Sofja shënoi Ditën Ndërkombëtare të Paqes

“Beteja më e vështirë sot është kundër urrejtjes dhe refuzimit në shpirtrat tona”. Këtë e deklaroi Nënpresidentja Ilijana Jotova në shënimin solemn të festës një ditë më herët para Monumentit të Ushtarit të Panjohur në Sofje. Festa tradicionale..

botuar më 19-09-20 7.13.MD

Raportet e rreme mjekësore e dëmtojnë shtetin me 200 mln euro në vit

Një grup pune në kuadrin e Këshillit Kombëtar për Bashkëpunim Trepalësh (ku bëjnë pjesë përfaqësues të qeverisë, punëdhënësve dhe të organizatave profesionale) do të provojë të zgjidhë problemin e ashpër gjatë disa viteve të fundit lidhur me raportet e..

botuar më 19-09-20 7.00.MD

Tri firma e kanë ndarë tregun në kuadrin e skemave evropiane për sigurimin falas të frutave dhe qumështit për fëmijët në shkollë

Shoqëria “Asociacioni kombëtar për ushqimin shëndetësor të fëmijëve” bëri të ditur se tri firma të mëdha për përpunim qumështi e kanë ndarë tregun dhe përvetësojnë një pjesë të madhe të parave në kuadrin e skemave “Frutë shkollore” dhe “Qumësht..

botuar më 19-09-20 5.24.MD