Ministri i ri i jashtëm i Greqisë Nikolaos Dendias është për vizitë në Sofje

Ministrat e punëve të jashtme të Bullgarisë dhe Greqisë
Foto: BGNES

Athina përkrah aderimin e Bullgarisë në Hapësirën Shengen, tha ministri i punëve të jashtme i Greqisë Nikolaos Dendias në Sofje në takimin me homologen e tij bullgare Ekaterina Zaharieva. Të dy ministrat janë të mendimit se Bashkimi Evropian duhet të zgjerohet në drejtim të Ballkanit Perëndimor dhe nënvizuan domosdoshmërinë për respektimin e të gjitha marrëveshjeve të arritura me shtetet-kandidate për anëtarësim.

“Greqia është një partnere strategjike, kurse formati katërpalësh – Bullgaria, Greqia, Rumania dhe Serbia, punon shumë mirë”, nënvizoi Kryeministri Bojko Borisov gjatë bisedimeve me diplomatin e parë grek. Borisovi bëri thirrje për përshpejtimin e ndërtimit të interkonektorit të gazit Bullgari-Greqi, paratë për të cilin janë siguruar plotësisht. Kryeministri diskutoi me Dendias dhe projekte të tjera dypalëshe ekonomike.


Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev

Presidenti bullgar me kushte për integrimin evropian të Maqedonisë së Veriut

Presidenti Rumen Radev   shprehu shqetësim  nga mungesa e përparimit në punën e Komisionit të përbashkët mbi çështjet historike dhe arsimore midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut. Përpara anëtarëve bullgarë të Komisionit Radevi theksoi se Sofja..

botuar më 19-09-18 5.52.MD

Bullgaria është e katërta për nga tërheqja e investimeve në planin “Juncker” të BE-së

Bullgaria është në vend të katërt në BE për nga tërheqja e investimeve në kuadrin e planit “Juncker”. Këto të dhëna janë shpallur nga Komisioni Evropian. Vendet janë të renditura për nga tërheqja e financimit në lidhje me Produktin e tyre të..

botuar më 19-09-18 4.50.MD
Këshilli i Ministrave

Një Këshill Koordinues do të monitorojë luftën kundër korrupsionit

Këshilli i Ministrave po krijon një mekanizëm kombëtar për monitorim të kundërvënies së korrupsionit dhe kriminalitetit të organizuar, të reformës së gjyqësorit dhe epërsisë së ligjit. Kjo është një masë e rekomanduar nga Komisioni Evropian..

botuar më 19-09-18 4.11.MD